Prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się we wtorek za wzmocnieniem rosyjskiej obecności wojskowej w Arktyce. Oświadczył, że będzie to zabezpieczenie eksploatacji tamtejszych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Arktyka - Rosyjskie wojsko

Występując na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji Putin zaznaczył, że do zadań tych należy skierować okręty podwodne oraz funkcjonariuszy morskiego zgrupowania sił ochrony pogranicza Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

– Jednocześnie powinno się wzmocnić infrastrukturę wojskową, a w szczególności chodzi o utworzenie w naszej części Arktyki jednolitego systemu bazowania okrętów nawodnych i okrętów podwodnych nowej generacji – wskazał rosyjski prezydent.

Ochrona przed terrorystami i zagrożeniami

Według niego „instalacje wydobywcze ropy i gazu, terminale załadowcze oraz rurociągi muszą być skutecznie chronione przed terrorystami i innymi potencjalnymi zagrożeniami”.

Putin zaznaczył, że eksperci zgromadzili wszelkie argumenty świadczące o bezspornych prawach Rosji do mającego 52 tys. kilometrów kwadratowych akwenu Morza Arktycznego, którego dno jest przedłużeniem rosyjskiego szelfu kontynentalnego. Jak wiadomo, rozgraniczenie arktycznych stref ekonomicznych jest obecnie przedmiotem międzynarodowego postępowania, a roszczenia Rosji natrafiają na sprzeciw innych zainteresowanych państw, w tym Kanady.

W piątek uroczyście zainaugurowano wywóz ropy z platformy wydobywczej na arktycznym Morzu Peczorskim, przy której we wrześniu ubiegłego roku zatrzymano protestujących ekologów z organizacji Greenpeace. W ceremonii tej uczestniczył za pośrednictwem telemostu również Putin.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Trzęsienie ziemi w rejonie wyspy Fidżi, magnituda 6.3
Finlandia - Do rzek przedostały się niebezpieczne toksyczne odpady ze zbiornika kopalni niklu Talviv...
Holandia - Atak zimy i największe w historii kraju korki na drogach, łączna długość zatorów wynosiła...
Zaczyna się odbudowywać warstwa ozonu w atmosferze, która chroni nas przed promieniowaniem ultrafiol...
SanDisk wprowadza na rynek rekordowo pojemną, szybką i drogą kartę SDHC, pojemność 512 GB, prędkość ...
Liaoning, Chiny - Pożar w kopalni węgla kamiennego wywołany wstrząsami sejsmicznymi, zginęło 24 górn...
Morze Jawajskie, Indonezja - Po 11 dniach od katastrofy na dnie morza znaleziono ogon samolotu AirAs...
Japonia - Autokar turystyczny wypadł z drogi w pobliżu ośrodka narciarskiego Karuizawa, zginęło 14 o...
Carrollton, USA - Dwie 15-miesięczne bliźniaczki zmarły po tym, jak ociec zostawił je w samochodzie ...