Wirusowe zapalenie wątroby typu C może niebawem przejść do historii. W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie zakończyły się właśnie testy nowatorskiego leku, który całkowicie zabija groźnego wirusa HCV. “Wygrałam szansę na nowe życie” – mówi naszej reporterce Anecie Łuczkowskiej pani Marta, która przeszła w szczecińskim szpitalu nowatorską terapię. W sumie eksperymentalnemu leczeniu poddano 29 pacjentów.

Wirus HCV

W terapii zastosowano nowe leki, bezpośrednio oddziałujące na wirusa. To środki do tej pory stosowane jedynie w USA i astronomicznie drogie. Chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu C dają jednak nadzieję na powrót do zdrowia.Spowolnienie procesu chorobowego być może na wiele lat, uniknięcie przeszczepienia wątroby, być może uniknięcie nowotworu– mówi o efektach działania leków prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska z kliniki hepatologii szpitala.

W szczecińskiej placówce terapii poddano 29 osób. Wśród nich znalazła się pani Marta.Wygrałam szansę na nowe życie. To jak wygrana na loterii– podkreśla.Sama świadomość tego, że nie stanowię zagrożenia dla rodziny, komfort życia, że nie muszę na każdym kroku uważać, że cokolwiek się stanie, skaleczę się… Dzieci do tej pory były tak przyzwyczajone, że od razu zakładały rękawiczki jednorazowe, gdy trzeba było mi w czymś pomóc. Mam nadzieję, że teraz będzie normalnie. Czuję się bardzo dobrze. Oby tak dalej– dodaje.

Na razie nie wiadomo, kiedy ta eksperymentalna terapia będzie powszechnie dostępna w Polsce. Od tego roku testowane w Szczecinie leki są już zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej. Miesięczna terapia antywirusowa kosztuje na razie około 200 tysięcy złotych.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

UK - Rośnie zagrożenie zatruciem przez odporne na antybiotyki szczepy bakterii e-coli
Antarktyda - Odrywa się góra lodowa o powierzchni 750 km2, 1.5x większa od powierzchni Warszawy
Polska - W rezerwacie przyrody w Poznaniu znaleziono wielki meteoryt, waży około 300 kg
Afryka - Za 2 lata rusza rozbudowa elektrowni wodnej do mocy 4.8 GW, ma to zaspokoić 40 proc. potrze...
Naukowcy odkryli pióropusz plazmy, który w sposób naturalny chroni naszą planetę
Polska - Zrobiono urządzenie mechaniczne, które umożliwia rozmowy pod wodą na dystansie przekraczają...
"Człowiek-drzewo" będzie miał podcinkę, 26-latek od 10 lat cierpi na dysplazję Lewandowsky...
Według najnowszych badań na zwierzętach, fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe ...
Gorące powietrze znad Sahary jest już nad Europą, w Hiszpanii termometry wskazywały w cieniu 41 st.C...