Niż w zachodniej Europie wywołuje sztormową pogodę w Hiszpanii i we Francji. Na wybrzeżu Galicji obowiązuje czerwony alert pogodowy. Porywisty wiatr tworzy ogromne fale.

W zachodniej Europie panuje sztormowa pogoda. Wiatr na wybrzeżu Atlantyku w piątek osiągał prędkość bliską 170 km/h. Ponad 100 km/h odnotowano w zachodniej Francji oraz w Hiszpanii. Na należącej do Francji wyspie Ouessant leżącej w kanale La Manche porywy wiatru dochodziły do 135 km/h. Jednak w Hiszpanii wiało jeszcze mocniej. W Estaca de Bares w północno-zachodniej części tego kraju odnotowano nawet 169 km/h. Tymczasem w miejscowości Fisterra wiało z prędkością 163 km/h.

Sztormowa pogoda utrzymuje się w północno-zachodniej Hiszpanii od początku lutego. Meteorolodzy z AEMET wydali czerwony, najwyższy alert przed silnym wiatrem na wybrzeżu Galicji.

Piana i ogromne fale

Silny wiatr wzburzył morze. W miejscowości A Coruna pojawiły się 11-metrowe fale. Plaże w Galicji pokryła ogromna warstwa piany. Strażacy męczyli się, żeby ją usunąć. Sztorm w Hiszpanii nie przeszedł niezauważony. Silny wiatr powyrywał wiele drzew, a tysiące gospodarstw zostało odciętych od dostawy energii elektrycznej.

 

Sztorm w Portugalii

Porywiście wieje również w Portugalii. W miejscowości Porto ludzie z zaciekawieniem oglądali wzburzone morze na wybrzeżu. Woda rozbijała się o falochrony i latarnie morskie.

Porywisty wiatr przyniósł głęboki niż, którego centrum znajduje się w pobliży wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, a także Francji. Zgodnie z prognozami pogody silny wiatr w Hiszpanii i we Francji utrzyma się również w weekend.

 

Źródło: wetteronline.de, PAP/EPA, thelocal.es, tvnmeteo.pl

Polecane:

Rzym, Włochy - Koloseum nie wytrzymuje tak silnych mrozów, rozpada się
Naukowcy precyzyjniej określili wielkość ziemskiej magnetosfery i powstawanie zorzy polarnej
Żółw, który ma dwie głowy, dwa serca, sześć łap i jeden ogon [Video]
Indie - Mawsynram to najbardziej mokre miejsce na świecie, spada tam rocznie 12.2 metra deszczu, w 1...
Nepal - Odkryto najstarszą buddyjską świątynię w Lumbini
Morze Bałtyckie - Strefa uboga w tlen zwiększyła się 10-krotnie w ciągu ostatnich 100 lat, teraz wyn...
Rosja - Na jeziorze Bajkał wprowadzono stan wyjątkowy, poziom wody najniższy od 60 lat, w ciągu roku...
Rosja - Niedźwiedzie polarne sterroryzowały rosyjskich naukowców ze stacji meteorologicznej na wyspi...
Hiszpania - Matador miał walczyć z bykiem, a na końcu zadać jemu śmiertelny cios szpadą, jednak role...