Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej.

Obraz Głowy Małpy wykonany w lutym 2014 r. przez teleskop Hubble’a

Zdjęcie to obraz części mgławicy NGC 2174, znanej również jako Głowa Małpy. Ta otacza gromadę młodych gwiazd. Cały obszar znajduje się w ok. 6,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Oriona. Fotografia została wykonana w podczerwieni za pomocą Hubble Wide Fild Camera 3. Poprzednio teleskop Hubble’a śledził tę część nieba w 2011 roku.

Następca będzie jeszcze lepszy?

Na zdjęciu widać młode gwiazdy, osadzone w jasnych kosmykach kosmicznego gazu i pyłu – wyjaśnia NASA. I chwali się: „Zdjęcie pokazuje moc widzenia w podczerwieni, jaką posiada teleskop Hubble’a  i daje przedsmak tego, czego będzie się można spodziewać po jego budowanym jeszcze następcy – teleskopie Jamesa Webba”.

Agencja opisuje fotografię: młode gwiazdy ze skupiska w centrum mgławicy i dalej, po prawej wybuchają, przechodząc w pył, a ultrafioletowe światło, które emitują sprawia, że ten pył wygląda jak potężne filary. Mgławica składa się w większej części z wodoru i to emisja wodoru, tlenu oraz siarki nadają obrazowi wyraźne kolory. Wodór jest zjonizowany przez promieniowanie ultrafioletowe, a podgrzewane przez to promieniowanie cząstki pyłu świecą w podczerwieni, wyjaśnia NASA.

 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to projekt współpracy międzynarodowej pomiędzy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od 24 kwietnia 1990 r. porusza się po orbicie okołoziemskiej, gdzie został wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery.

 

Źródło: tm, NASA

Polecane:

Irlandia - Zarejestrowano największą falę w historii pomiarów, 20.4 metra wysokości
Teksas, USA - Wiatr rzucał samolotami o ziemię, zniszczył co najmniej 15 maszyn [Video]
Chiny - Władze chcą przesiedlić 100 milionów osób z wiosek do miast w celu stymulacji gospodarki
LosyZiemi - Aktywność Słońca i układ planet na 14 dni przed trzęsieniem ziemi w Japonii o sile 9 0 w...
Chiny - Katastrofa w Shenzhen, osuwająca się ziemia zniszczyła 33 budynki, dziesiątki zabitych [Aktu...
Wisconsin, USA - Dwuletni chłopiec zastrzelił matkę w samochodzie podczas jazdy autostradą
Polska - Podczas burz jakie przeszły przez Beskidy i Pieniny zginęły dwie osoby, trzy zostały ranne ...
Z Yahoo wykradziono dane 500 milionów osób
Afryka - Cyklon Dineo uderzył we wschodnią część kontynentu, w Mozambiku zginęło co najmniej 7 osób