Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej.

Obraz Głowy Małpy wykonany w lutym 2014 r. przez teleskop Hubble’a

Zdjęcie to obraz części mgławicy NGC 2174, znanej również jako Głowa Małpy. Ta otacza gromadę młodych gwiazd. Cały obszar znajduje się w ok. 6,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Oriona. Fotografia została wykonana w podczerwieni za pomocą Hubble Wide Fild Camera 3. Poprzednio teleskop Hubble’a śledził tę część nieba w 2011 roku.

Następca będzie jeszcze lepszy?

Na zdjęciu widać młode gwiazdy, osadzone w jasnych kosmykach kosmicznego gazu i pyłu – wyjaśnia NASA. I chwali się: “Zdjęcie pokazuje moc widzenia w podczerwieni, jaką posiada teleskop Hubble’a  i daje przedsmak tego, czego będzie się można spodziewać po jego budowanym jeszcze następcy – teleskopie Jamesa Webba”.

Agencja opisuje fotografię: młode gwiazdy ze skupiska w centrum mgławicy i dalej, po prawej wybuchają, przechodząc w pył, a ultrafioletowe światło, które emitują sprawia, że ten pył wygląda jak potężne filary. Mgławica składa się w większej części z wodoru i to emisja wodoru, tlenu oraz siarki nadają obrazowi wyraźne kolory. Wodór jest zjonizowany przez promieniowanie ultrafioletowe, a podgrzewane przez to promieniowanie cząstki pyłu świecą w podczerwieni, wyjaśnia NASA.

 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to projekt współpracy międzynarodowej pomiędzy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od 24 kwietnia 1990 r. porusza się po orbicie okołoziemskiej, gdzie został wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery.

 

Źródło: tm, NASA

Polecane:

Meksyk - Gwałtowna erupcja wulkanu Colima słyszana była w promieniu 20 km [Video]
Fizycy próbowali zrozumieć fundamentalne prawa naszego Wszechświata
Jet lag - Zespół nagłej zmiany strefy czasowej i schizofrenię wywołuje poziom białka, który wytwarza...
USA - W związku z zamieszkami gubernator wydał polecenie wprowadzenia na ulice Ferguson Gwardii Naro...
Prawie tysiąc specjalistów z całego świata dyskutowało nad ekstremalnymi zmianami pogody, ludzkość b...
Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom, teraz kieruje się na Tajwan i Chiny
Maroko - Na Saharze uruchomiono pierwszą fazę największej na świecie elektrowni słonecznej, docelowo...
UK - Wypadek sterowca Airlander 10 [Video]
USA - Większość stanów będzie dopuszczać marihuanę rekreacyjnie lub do celów leczniczych