Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w ataku nożownika przy Russell Square w centrum Londynu – poinformowała policja, nie wykluczając motywu terrorystycznego. Ofiarą śmiertelną jest kobieta. 19-letni napastnik – Norweg somalijskiego pochodzenia – został aresztowany.

UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę -3

Służby zostały wezwane o 22.33 czasu lokalnego (23.33 czasu polskiego) po doniesieniach o ataku nożownika. Sześć minut później sprawca został obezwładniony paralizatorem i aresztowany. Wcześniej zabił ponad 60-letnią kobietę i ranił pięć innych osób, w tym drugą kobietę i czterech mężczyzn.

UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę -2

Podczas nocnej konferencji prasowej Mark Rowley z Metropolitan Police podkreślił, że według pierwszych ustaleń zdrowie psychiczne sprawcy „jest istotnym czynnikiem” i „pozostaje główną linią śledztwa”, ale zaznaczył, że służby nie są w stanie wykluczyć motywu terrorystycznego.

Jak dodał, na tym etapie śledztwa sprawę bada wydział ds. zabójstw przy wsparciu oddziału antyterrorystycznego SO15. Już wcześniej, w pierwszym oświadczeniu przekazanym mediom, londyńska policja oceniła, że „terroryzm jest jedną z badanych możliwości na tym etapie śledztwa”.

russell sqaure crime scene ---------------------------------please use byline PALACE LEE

Ambasada RP w Londynie oświadczyła na Twitterze, że nie ma informacji, aby wśród rannych byli obywatele Polski.

Russell Square to plac w centrum Londynu położony w pobliżu Muzeum Brytyjskiego. W lipcu 2005 roku właśnie w tej okolicy doszło do zamachów w londyńskim metrze i autobusie, w wyniku których zginęło 56 osób, a ponad 700 było rannych.

Do incydentu doszło mniej niż 24 godziny po tym, jak szef londyńskiej policji Bernard Hogan-Howe i burmistrz miasta Sadiq Khan poinformowali, że ulice brytyjskiej stolicy będzie patrolowało 600 uzbrojonych policjantów w celu przeciwdziałania atakom terrorystycznym podobnym do tych obserwowanych w krajach kontynentalnej Europy.

UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę -4

Jak podkreślili, decyzja ta ma charakter prewencyjny i nie jest połączona z uzyskaniem przez wywiad informacji o bezpośrednim, konkretnym zagrożeniu. Poziom zagrożenia terrorystycznego w Londynie pozostaje jednak na poziomie „poważnym” – czwartym w pięciostopniowej skali – co oznacza, że atak jest „bardzo możliwy”.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Dziś był potężny rozbłysk na Słońcu i ogromna ilość materii została wyrzucona
Hawaje - Dziwne zjawisko na niebie [Video]
Ogromna ilość zderzających się komet wokół młodej gwiazdy oddalonej od Ziemi o 25 lat świetlnych
USA - Najbardziej zaawansowany latający robot bojowy X-47B został wystrzelony z katapulty, osiągnął ...
Paliwa drzewne podczas wzrostu emitują duże ilości izoprenu, po zmieszaniu z zanieczyszczeniami wytr...
Portugalia - Potężne fale wdzierają się w głąb lądu, osiągają wysokość 18 metrów
Siedem miesięcy temu: ISIS grozi, że zaleje Europę imigrantami, "Wyślemy wam 500 tysięcy ludzi ...
Biegun północny zmienił kierunek wędrówki, do niedawna podążał w kierunku Ameryki Północnej, teraz p...
Rosja - Na poligonie wybuchł pożar, w magazynie eksplodowały silniki rakietowe