Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w ataku nożownika przy Russell Square w centrum Londynu – poinformowała policja, nie wykluczając motywu terrorystycznego. Ofiarą śmiertelną jest kobieta. 19-letni napastnik – Norweg somalijskiego pochodzenia – został aresztowany.

UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę -3

Służby zostały wezwane o 22.33 czasu lokalnego (23.33 czasu polskiego) po doniesieniach o ataku nożownika. Sześć minut później sprawca został obezwładniony paralizatorem i aresztowany. Wcześniej zabił ponad 60-letnią kobietę i ranił pięć innych osób, w tym drugą kobietę i czterech mężczyzn.

UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę -2

Podczas nocnej konferencji prasowej Mark Rowley z Metropolitan Police podkreślił, że według pierwszych ustaleń zdrowie psychiczne sprawcy „jest istotnym czynnikiem” i „pozostaje główną linią śledztwa”, ale zaznaczył, że służby nie są w stanie wykluczyć motywu terrorystycznego.

Jak dodał, na tym etapie śledztwa sprawę bada wydział ds. zabójstw przy wsparciu oddziału antyterrorystycznego SO15. Już wcześniej, w pierwszym oświadczeniu przekazanym mediom, londyńska policja oceniła, że „terroryzm jest jedną z badanych możliwości na tym etapie śledztwa”.

russell sqaure crime scene ---------------------------------please use byline PALACE LEE

Ambasada RP w Londynie oświadczyła na Twitterze, że nie ma informacji, aby wśród rannych byli obywatele Polski.

Russell Square to plac w centrum Londynu położony w pobliżu Muzeum Brytyjskiego. W lipcu 2005 roku właśnie w tej okolicy doszło do zamachów w londyńskim metrze i autobusie, w wyniku których zginęło 56 osób, a ponad 700 było rannych.

Do incydentu doszło mniej niż 24 godziny po tym, jak szef londyńskiej policji Bernard Hogan-Howe i burmistrz miasta Sadiq Khan poinformowali, że ulice brytyjskiej stolicy będzie patrolowało 600 uzbrojonych policjantów w celu przeciwdziałania atakom terrorystycznym podobnym do tych obserwowanych w krajach kontynentalnej Europy.

UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę -4

Jak podkreślili, decyzja ta ma charakter prewencyjny i nie jest połączona z uzyskaniem przez wywiad informacji o bezpośrednim, konkretnym zagrożeniu. Poziom zagrożenia terrorystycznego w Londynie pozostaje jednak na poziomie „poważnym” – czwartym w pięciostopniowej skali – co oznacza, że atak jest „bardzo możliwy”.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Jednostki marynarki wojennej USA, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii płyną na Bliski Wschód
Australia - W kopalni znaleziono największy w kraju różowy diament wart milion dolarów, waży około 2...
NASA - Dwa bezzałogowe samoloty zbadają burze tropikalne na atlantyku
Astronomowie odkryli dlaczego super-masywne czarne dziury pochłaniają tak mało materii.
Laboratoria Disneya zaprezentowały technologię umożliwiającą poczucie struktury wyświetlanego obrazu...
Mars, Ziemia i Słońce ustawione są w linii, zjawisko takie zdarza się raz na dwa lata
USA - Pilotowanie drona w walce nie ma nic wspólnego z grami wideo
Sonda New Horizons po dziewięciu latach i przebyciu 5 mld km rozpoczęła pierwszy etap zbliżania się ...
Za pomocą modelowania klimatycznego i danych historycznych można przewidzieć, że nadchodzi czas ekst...