Sonda Cassini po raz pierwszy skierowała obiektyw swej kamery na planetę Uran. Widać ją w lewym górnym rogu opublikowanego przez NASA zdjęcia, wykonanego 11 kwietnia bieżącego roku. Na zdjęciu widać też pierścienie Saturna, na dole zewnętrzną część szerokiego pierścienia A, w środku wąski pierścień F. Zdjęcie jest złożeniem obrazów wykonanych z wykorzystaniem czerwonego, zielonego i niebieskiego filtra. Pokazuje, jak te obiekty moglibyśmy stamtąd widzieć gołym okiem.

Uran, sfotografowany 11 kwietnia tego roku przez sondę CassiniUran, sfotografowany 11 kwietnia tego roku przez sondę Cassini/NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Uran świeci na blado niebiesko w związku z tym, że jego metanowa atmosfera pochłania czerwoną część widma promieniowania słonecznego. By łatwiej go było dostrzec, na zdjęciu jego jasność wzmocniono 4,5 raza. Zdjęcie wykonano nie tylko dla jego niewątpliwych estetycznych zalet, naukowcy opracowujący dane z szeregu prowadzonych przez sondę Cassini eksperymentów liczą na to, że obserwacja Urana pomoże w kalibracji aparatury.

W chwili wykonania zdjęcia sonda Cassini była niespełna milion kilometrów od Saturna, odległość między Saturnem i Uranem wynosiła zaś 28,6 jednostki astronomicznej, czyli przeciętnej odległości Ziemi od Słońca. To mniej więcej 4 miliardy 290 milionów kilometrów. Uran i Saturn były w tej chwili niemal po przeciwnych stronach Słońca, kąt między Słońcem Uranem a Saturnem wynosił zaledwie 11,9 stopnia. Najbliższa możliwa odległość obu planet, to 10 jednostek astronomicznych. 

Źródło: rmf24, NASA

Polecane:

Tornada w USA - ogłaszają stan wyjątkowy w trzech stanach
Dwa silne trzęsienia ziemi na Alasce, magnituda 5.8 i 5.9
Hongkong - Plaże pokryte białymi plastikowymi granulkami, które zostały zmyte z kontenerowca przez t...
USA - 21 ton złota warte miliard dolarów zostanie wydobyte z wraku statku, który w 1857 roku zatonął...
Wenezuela - Zaostrzają się antyrządowe protesty, policjant zabił 14-latka
Lipiec 2015 roku najcieplejszym od początku pomiarów, czyli od 1880 r.
Hakerom udało się drugi raz włamać do sieci SWIFT, która służy do wymiany informacji między bankami ...
Włochy - Na skutek trzęsienia ziemi pękła potężna góra Monte Vettore na długości 10 km, ze zdjęć sat...
Nowa Zelandia - Cyklon Cook dotarł do wysp, wiatr w porywach do 150 km/h, w ciągu godziny może spaść...