Po raz pierwszy w historii z powodzeniem udało się strzelić z pistoletu wydrukowanego za pomocą technologii 3D. Grupa, która zaprojektowała broń, planuje w najbliższym czasie rozpocząć jej sprzedaż w internecie.

Tak wygląda wydrukowana broń przed złożeniem /materiały prasowe /

Do pierwszego wystrzału doszło wczoraj na terenie strzelnicy w Austin w stanie Teksas.
Prace nad stworzeniem projektu, który mógłby z powodzeniem zostać wydrukowany na specjalnej drukarce, trwały kilka lat. Zajmowała się nim grupa Defence Distributed, której przewodniczym jest jeden ze studentów uniwersytetu w Teksasie, 25-letni Cody Wilson. Ideą stworzenia drukowanej broni była – jak tłumaczył – chęć „dania wolności” ludziom, którzy na całym świecie chcą posiadać broń.

Zdaję sobie sprawę, że broń może być użyta, żeby krzywdzić ludzi – po to ona jest. To broń – mówił współtwórca. Jak dodał, nie uważa jednak tego za powód, żeby rezygnować z produkcji. Producenci posiadają już odpowiednie licencje i zezwolenia wydane przez amerykańskie Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych.

Przeciwko temu projektowi protestowali zwolennicy zakazu posiadania broni. Sprawą zainteresowała się również europejska agencja ds. bezpieczeństwa. Główną obawą jest łatwość w dostępności tego rodzaju broni w Internecie. Może to grozić utratą kontroli nad sprzedażą tych pistoletów w sieci, również poza granicami USA.

Technologia drukowania 3D polega na nakładaniu na siebie cienkich warstw plastiku, które zostały roztopione za pomocą lasera. Metoda produkcji jest o wiele tańsza niż tradycyjna, w fabrykach. Koszt drukarki 3D wynosi 8 tys. dolarów. Do sprzedaży trafiają gotowe projekty poszczególnych przedmiotów, które użytkownik mógłby ściągać z internetu i drukować u siebie w domu.

 

Źródło: BBC, rmf24.pl

Polecane:

UK - Kosmiczny harpun, kolejny pomysł na sprzątanie śmieci na orbicie
NASA - Po 10 latach został wyłączony satelita GOES-12
Kanada - Silne trzęsienie ziemi, zaledwie kilometr pod dnem oceanu, magnituda 6.0
Korea Północna - Rosja zmodernizuje sieci kolejowe w zamian za dostęp do bogatych zasobów naturalnyc...
Za dwa lata szykuje się pierwszy przeszczep głowy, koszt wyniesie około 11 mln dolarów
Ziemia w wysokiej podczerwieni z GOES 13 i 15, długość fali 6.5um ukazuje ciepło i ruch wilgoci [Vid...
Japonia - Silne trzęsienie ziemi na bardzo dużej głębokości 800 km od Tokio, magnituda 7.8, głębokoś...
Francja - Gigantyczny przekręt podatkowy, 30 mld euro ukrytych na szwajcarskich kontach bankowych
Irak - W zamachu w Bagdadzie zginęły co najmniej 292 osoby, był to najkrwawszy zamach w tym roku