San Francisco – jedno z najbardziej postępowych pod względem utylizacji śmieci miast w USA – zakazało wszelkich styropianowych pojemników. Zakaz uchwalony w czerwcu przez władze miasta wszedł w sobotę w życie.

San Francisco wprowadziło zakaz używania opakowań styropianowych

San Francisco wprowadziło zakaz używania opakowań styropianowych

San Francisco poszło dalej niż kilkadziesiąt miast i hrabstw Stanów Zjednoczonych, gdzie już zabroniono takich opakowań do dań na wynos. Odtąd w San Francisco nie będzie można kupić chłodniczych pojemników używanych m.in. przez wędkarzy czy zabawek dla dzieci na basen. Właśnie wprowadzony zakaz jest najpełniejszym i najrozleglejszym w USA, dotyczącym stosowania taniej pianki izolacyjnej do zabezpieczania towarów i utrzymywania temperatury napojów i żywności.

 

Musi być recykling

Pojemniki z polistyrenowej pianki nie nadają się do powtórnego użytku, recyklingu, nie są biodegradowalne i kończą żywot na wysypiskach śmieci, unoszą się na powierzchni zbiorników wodnych i dryfują z innymi śmieciami po oceanie. Kiedy ulegają połamaniu na mniejsze cząstki, usiłują pożywić się nimi ptaki lub zwierzęta morskie, z fatalnym najczęściej dla siebie skutkiem. Badania medyczne sugerują, że u ludzi mogą powodować raka i zaburzenia hormonalne.

Ale krytycy decyzji władz San Francisco wskazują, że nie zostały wyeliminowane opakowania towarów przywożonych, takich jak np. opakowane w styropianowe kształtki grzejniki, sprzęt AGD, komputery. Ich zdaniem San Francisco, które do 2020 roku chce wyeliminować wysypiska śmieci, rozmija się z wytyczonym sobie celem, w jakim zakaz wprowadzano: zmniejszyć ilość śmieci.

 

Bez plastiku

San Francisco już w 2007 roku zabroniło sprzedawania plastikowych jednorazówek. Jeszcze wcześniej, bo w 2006 roku, miasto wprowadziło zarządzenie nakazujące producentom żywności i restauracjom korzystanie z pojemników z materiałów nadających się do recyklingu lub kompostowania. Oznaczało to, że nie wolno stosować spienionego polistyrenu, powszechnie nazywanego styropianem.

Za San Francisco poszły miasta, takie jak Seattle, Los Angeles, czy Portland w stanie Oregon. Podobny zakaz usiłowano wprowadzić Nowym Jorku, ale doszło do procesu i w w zeszłym roku lokalny sędzia uznał, że pojemniki ze spienionego polistyrenu nadają się do recyklingu.

Nie wszystkim pomysły i zarządzenia San Franisco przypadły do gustu. Wicedyrektor i radca prawny EPS Industry Alliance, Walter Reiter, powiedział, że zrzeszone w EPS firmy rozważają wniesienie pozwu sądowego.

 

Źródło: PAP, tvn24bis

Polecane:

USA - Wichura porwała namiot, 100 osób rannych, jedna nie żyje
Tajwan - Rozbił się samolot ATR-72, który lądował podczas burzy w mieście Magong, zginęło 51 osób
Utracono kontakt z algierskim samolotem pasażerskim lecącym z Wagadugu w Burkinie Faso do Algieru, s...
Reakcja wulkanów na nocny skok mocy burzy geomagnetycznej, japoński Sakurajima zmienił kolor dymu w ...
Zbliża się przełom w leczeniu nowotworów, zamiast chemioterapii będzie Immunoterapia, a organizm sam...
Chełmno, Polska - Kolejne znalezisko archeologiczne z epoki brązu koło Góry św. Wawrzyńca
Teoria Einsteina została potwierdzona, na Ziemi zaobserwowano fale grawitacyjne pochodzące ze zderza...
Austria - Ogromne straty w rolnictwie z powodu mrozów i obfitych opadów śniegu, 6.5 tysiąca gospodar...
USA - Fala ogromnych upałów, w Cedar Rapids temperatura osiągnęła 46.7 st.C.