Amerykańscy naukowcy stworzyli pierwsze sztuczne serce na bazie ludzkiej skóry. Do tej pory z pomocą tzw. komórek macierzystych hodowano tylko niewielkie fragmenty poszczególnych organów. Teraz po raz pierwszy udało się uzyskać cały, działający narząd.

Serce

Naukowcy z Massachusetts General Hospital wyjaśniają, że do stworzenia serca posłużyły komórki pobrane z ludzkiej skóry. Następnie „przeprogramowano” je i cofnięto w rozwoju genetycznym do etapu komórek macierzystych.

– Komórka macierzysta to komórka, która jest w stanie wytwarzać wszystkie inne rodzaje komórek – tłumaczy prof. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To pozwoliło na późniejsze „nastawienie” komórek na rozwój w konkretnym kierunku: komórek mięśnia sercowego. W ten sposób powstały ich miliony.

Sztuczne serce

Wyhodowane serce

Rusztowanie jak wieżowiec

Te jednak nie są w stanie samoczynnie przybrać formy serca, dlatego przygotowano im do tego specjalne rusztowanie. Było nim serce nieprzydatne do transplantacji, z którego usunięto wszystkie żywe komórki.

– To tak jakby mieć wieżowiec, z którego usuwamy wszystkich mieszkańców i potem zapraszamy nowych mieszkańców – mówi dr hab. Zbigniew Nawrat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Całą konstrukcję umieszczono w specjalnej komorze, do której dostarczano substancje odżywcze.

Po dwóch tygodniach okazało się, że tak odbudowane serce reaguje na impulsy elektryczne skurczem, czyli biciem.

 

Nawet trzy lata czekania na serce

Lekarze podkreślają, że metoda amerykańskich naukowców w przyszłości może okazać się rewolucją. Dzięki temu nie tylko skróci się czas oczekiwania na przeszczep serca. Zmniejszy się także ryzyko odrzutu narządu, jeśli ten powstanie z komórek pobranych od pacjenta.

Jednak zanim do tego dojdzie, pierwszym krokiem będzie tworzenie wyłącznie pojedynczych „łatek”. Te mogłyby być wszczepiane pacjentom w miejscach, gdzie z powodu zawału doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Dziś na przeszczep serca w Polsce czeka się od 2 do 3 lat.

 

Źródło: tvn24

Polecane:

Znikające jeziora - coraz częstsze zjawisko
Gurtnellen, Szwajcaria - Spadła kolejna wielka skała, tym razem na tory kolejowe
Supernowa Keplera - Nowe badania dzięki kosmicznemu teleskopowi Suzaku
Iran - Rosjanie zbudowali i oddali do eksploatacji elektrownie atomową o mocy 1GW, prawdopodobnie po...
Filipiny - W ciągu 6 godzin spadła norma z połowy miesiąca, cyklon Fung-Wong wymusił ewakuację 37 ty...
Unia Europejska - W tym roku nie zostanie zlikwidowany roaming, operatorzy komórkowi zbyt mało jeszc...
Elektryczny samolot E-fan wyprodukowany przez koncern Airbus przeleciał nad kanałem La Manche
Włochy - W ciągu 2 lat wojska lotnicze otrzymały 10 sygnałów o niezidentyfikowanych obiektach latają...
Do sieci wyciekła baza maili z hasłami do 1.5 miliarda kont, ponad 10 milionów adresów w polskich do...