Amerykańscy naukowcy stworzyli pierwsze sztuczne serce na bazie ludzkiej skóry. Do tej pory z pomocą tzw. komórek macierzystych hodowano tylko niewielkie fragmenty poszczególnych organów. Teraz po raz pierwszy udało się uzyskać cały, działający narząd.

Serce

Naukowcy z Massachusetts General Hospital wyjaśniają, że do stworzenia serca posłużyły komórki pobrane z ludzkiej skóry. Następnie “przeprogramowano” je i cofnięto w rozwoju genetycznym do etapu komórek macierzystych.

– Komórka macierzysta to komórka, która jest w stanie wytwarzać wszystkie inne rodzaje komórek – tłumaczy prof. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To pozwoliło na późniejsze “nastawienie” komórek na rozwój w konkretnym kierunku: komórek mięśnia sercowego. W ten sposób powstały ich miliony.

Sztuczne serce

Wyhodowane serce

Rusztowanie jak wieżowiec

Te jednak nie są w stanie samoczynnie przybrać formy serca, dlatego przygotowano im do tego specjalne rusztowanie. Było nim serce nieprzydatne do transplantacji, z którego usunięto wszystkie żywe komórki.

– To tak jakby mieć wieżowiec, z którego usuwamy wszystkich mieszkańców i potem zapraszamy nowych mieszkańców – mówi dr hab. Zbigniew Nawrat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Całą konstrukcję umieszczono w specjalnej komorze, do której dostarczano substancje odżywcze.

Po dwóch tygodniach okazało się, że tak odbudowane serce reaguje na impulsy elektryczne skurczem, czyli biciem.

 

Nawet trzy lata czekania na serce

Lekarze podkreślają, że metoda amerykańskich naukowców w przyszłości może okazać się rewolucją. Dzięki temu nie tylko skróci się czas oczekiwania na przeszczep serca. Zmniejszy się także ryzyko odrzutu narządu, jeśli ten powstanie z komórek pobranych od pacjenta.

Jednak zanim do tego dojdzie, pierwszym krokiem będzie tworzenie wyłącznie pojedynczych “łatek”. Te mogłyby być wszczepiane pacjentom w miejscach, gdzie z powodu zawału doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Dziś na przeszczep serca w Polsce czeka się od 2 do 3 lat.

 

Źródło: tvn24

Polecane:

Europa - Tragiczne skutki tegorocznej zimy, 15 dni mrozów, ponad 600 ofiar
Odkryto cząstki Majorany, czyli fermiony które są same dla siebie antycząstkami
Korea Południowa - Szykują się na potop, nad południowe regiony kraju wędruje tajfun Khanun, który m...
Polska - Znaleziono tańszy sposób na produkcję grafenu, poniżej 300 dolarów za centymetr kwadratowy
Włochy - Zbadano ile neutronów na powierzchni jądra ołowiu 208Pb uczestniczy w wibracjach zwanych re...
Kostaryka - Największa od 20 lat erupcja wulkanu Turrialba
Włochy - Myszołów atakuje mieszkańców Toskanii, jego łupem stają się kapelusze i czapki
Tytan - Naukowców intrygują zmiany zachodzące w tajemniczym obszarze zwanym "magiczną wyspą&quo...
Nowa metoda leczenia zakażeń żołądka, mikrosilniczki uwalniać będą antybiotyk przy odpowiednim pH, a...