Olbrzymi fragment lodu oderwał się od lodowca szelfowego Ronne na Antarktydzie, stając się największą górą lodową na świecie – przekazała Europejska Agencja Kosmiczna. Ochrzczona mianem A-76 dryfuje po Morzu Weddella. Widać ją na zdjęciach satelitarnych.

Gigantyczna góra została wychwycona przez satelitę Sentinel-1, jak przekazała na swojej stronie internetowej Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jednak pierwsza odkryła ją brytyjska agencja rządowa British Antarctic Survey, a zdjęcie ESA dopiero potwierdziło tę informację.

Zdjęcie satelitarne góry lodowej z 16 maja.

Większa od Nowego Jorku i Majorki

Obiekt dryfujący po Morzu Weddella ma 4320 kilometrów kwadratowych powierzchni, jest długi na 175 km i szeroki na 25 km.

Dla porównania, powierzchnia Nowego Jorku wynosi 1213 km kw., zaś Majorki 3640 km kw. To czyni A-76 największą istniejącą górą lodową na świecie – przewyższa pod tym względem A-23A, która również dryfuje po Morzu Weddella i ma 3380 km kw. powierzchni.

Lodowiec szelfowy Ronne, który znajduje się na Półwyspie Antarktycznym, jest jedną z największych pływających płyt lodowych. Naukowcy wskazują, że niektóre lodowce szelfowe na Półwyspie Antarktycznym uległy w ostatnich latach gwałtownej dezintegracji, co może mieć związek ze zmianami klimatycznymi.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating