Tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku jest wyjątkowo obfity. Lista imion zarezerwowana dla tych zjawisk wyczerpała się, od teraz kolejne będą nazywane zgodnie z kolejnością liter greckiego alfabetu. Pierwsze z nich – burza Alfa – pojawiło się u wybrzeży Portugalii.

Sytuacja na Atlantyku (NASA Worldview)

Na Oceanie Atlantyckim uformował się Teddy – potężny huragan czwartej kategorii w rosnącej, pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Towarzyszący mu wiatr wieje z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Żywioł znajduje się 850 kilometrów na północny wschód od Wysp Nawietrznych.

Trasa przebiegu huraganu Teddy (NHC, NOAA)

Teddy wędruje na północny zachód z prędkością 19 km/h. W ciągu weekendu ma dotrzeć do Bermudów.

Pogodowy tłok na Atlantyku (NOAA/NWS)

Ostatni z listy – Wilfred

Ponadto na Ocenia Atlantyckim w piątek uformowała się burza tropikalna Wilfred. Żywioł otrzymał ostatnie, 21. imię z listy imion dla huraganów w tym roku. Wilfred znajduje się 1015 kilometrów na południowy zachód od Wysp Zielonego Przylądka. Wiatr wieje w nim z prędkością dochodzącą do 65 km/h.

Prognozowana trasa burzy Alpha (NOAA, NHC)

Czas na plan awaryjny

Po raz drugi w historii przy nadawaniu nazw żywiołom na Atlantyku zostały zastosowane litery greckiego alfabetu. W piątek wieczorem 125 kilometrów od Lizbony utworzyła się burza subtropikalna Alfa. Towarzyszący jej wiatr wieje z prędkością 85 kilometrów na godzinę. Portugalscy meteorolodzy na bieżąco monitorują sytuację. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) przewiduje, że burza nie będzie aktywna zbyt długo.

Teddy przemierza przez Atlantyk (NOAA/NWS)

Jak wyjaśniała dziennikarzom we wtorek Clare Nullis ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), kolejne burze, jakie pojawią się w tym rejonie, będą miały nadawane imiona: Beta, Gamma, Delta, Epsilon, Zeta i tak dalej.

Co roku sezon na huragany na Oceanie Atlantyckim trwa do końca listopada. Od początku eksperci z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) przewidywali, że tegoroczny będzie wyjątkowo gwałtowny.

 

 

 

ŹródłoNHC, NOAA, Reuters, Accu Weather
0 0 votes
Article Rating