Mieszkańcy terenów dotkniętych burzami nie zostali ostrzeżeni na czas. Gdy w weekend do Brisbane i okolic zbliżała się strefa gwałtownych burz zepsuł się system ostrzegania przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. 133 tys. osób, które powinno dostać ostrzeżenia mailem lub sms-em tym razem nie dostało ich w porę z powodu awarii systemu komputerowego.

australia-nawalnice-w-brisbane-zaskoczyly-ludzi-nie-dzialal-system-ostrzezen-sms-4

To, zdaniem mieszkańców, mogło mieć wpływ na tragiczny bilans burz, które zaskoczyły wiele osób.

australia-nawalnice-w-brisbane-zaskoczyly-ludzi-nie-dzialal-system-ostrzezen-sms-3

Piorun poraził nastolatka

Do porażenia doszło, gdy młody chłopak trzymał metalowe drzwi w domu, w który uderzył piorun. Od uderzenia piorunów doszło też do kilku pożarów.

australia-nawalnice-w-brisbane-zaskoczyly-ludzi-nie-dzialal-system-ostrzezen-sms-1

Ulewy i wiatr

Burzom towarzyszył porywisty wiatr, którego prędkość osiągała ok. 100 km/h. Silne porywy zerwały linie energetyczne a to pozbawiło prądu kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiatr spowodował duże zniszczenia na kempingach, wywracając przyczepy i namioty. W Brisbane wichura przesunęła ogromny dźwig. Z kolei ulewne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia ulic i budynków.

australia-nawalnice-w-brisbane-zaskoczyly-ludzi-nie-dzialal-system-ostrzezen-sms-5 australia-nawalnice-w-brisbane-zaskoczyly-ludzi-nie-dzialal-system-ostrzezen-sms-6 australia-nawalnice-w-brisbane-zaskoczyly-ludzi-nie-dzialal-system-ostrzezen-sms-2

Źródło: Reuters TV/abc.net.au, tnmmeteo
0 0 votes
Article Rating