Bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 wstrząsnęło w środę 16 marca o 14:36 UTC wybrzeżem Fukushimy w północnej Japonii, wywołując tsunami. Energia trzęsienia ziemi wyniosła 5.62 PJ, czyli 1.56 TWh. Wstrząs wystąpił kilkanaście godzin przed średniej siły szczytem oddziaływań magnetycznych, o którym pisałem.


Zaledwie 2 minuty wcześniej w tym samym miejscu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.4, na podobnej głębokości.

Zbliżają się kolejne oddziaływania magnetyczne, niezbyt silne szczyty wystąpią 13 i 14 marca, średniej siły szczyty wystąpią 15 i 17 marca

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że trzęsienie ziemi uderzyło 60 km pod powierzchnią morza.

Region ten został zniszczony 11 lat temu przez potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9.1 i tsunami, które spowodowało potężną awarię w elektrowni atomowej, a w konsekwencji katastrofę nuklearną. Środowe trzęsienie ziemi nastąpiło dokładnie 11 lat i 5 dni po tamtym.

Agencja wydała ostrzeżenie o tsunami dla fali morskiej o wysokości do metra w częściach prefektur Miyagi i Fukushima. Telewizja NHK powiedziała, że tsunami mogło już dotrzeć do niektórych obszarów.

Tokyo Electric Power Company Holdings powiedziała, że pracownicy sprawdzają wszelkie możliwe uszkodzenia.

Trzęsienie wstrząsnęło dużą częścią wschodniej Japonii, w tym Tokio, gdzie budynki gwałtownie się zatrzęsły.

Pociąg ekspresowy Tohoku Shinkansen częściowo wykoleił się między Fukushimą a Miyagi z powodu trzęsienia ziemi, ale nikt nie został ranny, powiedział premier Fumio Kishida.

Ponad dwa miliony gospodarstw domowych w kraju pozbawionych było zasilania.

 Informacja będzie aktualizowana. 

Tak zareagowały polskie sejsmometry

 

 

Źródło: abcnews.go.com
5 1 vote
Article Rating