Ilustracja artysty przedstawia koronalny wyrzut masy (CME), który obejmuje wyrzucenie plazmy na dużą odległość, zjawisko często obserwujemy na naszym Słońcu. Nowe badanie z wykorzystaniem obserwatorium rentgenowskiego Chandra po raz pierwszy wykryło CME z gwiazdy innej niż nasza, zapewniając nowatorski wgląd w te potężne zjawiska. Jak sama nazwa wskazuje, zdarzenia te zachodzą w koronie, która jest zewnętrzną atmosferą gwiazdy.

Wizja artystyczna przedstawiająca wyrzut plazmy z gwiazdy innej niż nasze Słońce.

Ten „pozasłoneczny” CME zaobserwowano, gdy został wyrzucony z gwiazdy zwanej HR 9024, która znajduje się około 450  lat świetlnych od Ziemi.

Jest to pierwsza taka obserwacja, kiedy naukowcy dokładnie zidentyfikowali i scharakteryzowali CME z gwiazdy innej niż nasze Słońce. Wydarzenie to charakteryzowało się intensywnym rozbłyskiem promieni rentgenowskich,  po którym nastąpiła emisja gigantycznego „pęcherzyka” plazmy , tj. Gorącego gazu zawierającego naładowane cząstki.

Wyrzut masy był około dziesięciu tysięcy razy większy niż masywne CME wyrzucane w przestrzeń międzyplanetarną przez nasze Słońce.

 

Źródło: NNASA / CXC / INAF / Argiroffi, C. et al./S. Wiessinger, http://chandra.harvard.edu/photo/2019/cme, https://www.nasa.gov/image-feature/chandra-detects-a-coronal-mass-ejection-from-another-star
0 0 votes
Article Rating