Poziom wody w 33 chińskich rzekach wzrósł do najwyższego w historii pomiarów. Wiele regionów musi się przygotować na kolejny, groźny tydzień z ulewnymi deszczami.

433 rzeki – a także jeziora, takie jak Dongting Hu, Poyang Hu i Tai Hu – przekroczyły poziomy ostrzegawcze w czerwcu, czyli od momentu rozpoczęcia sezonu powodziowego – przekazał podczas briefingu prasowego chiński wiceminister ds. zasobów wodnych Ye Jianchun.

– Wchodząc w kluczowy okres zapobiegania powodziom od końca lipca do początku sierpnia, obecne tendencje pozostają groźne w dorzeczach Jangcy i jeziora Tai – mówił Ye Jianchun. Dodał, że ulewny deszcz, który nawiedził środkowe Chiny, skieruje się teraz na północ.

Czerwone alarmy

Powodzie dotknęły niemal 38 milionów ludzi w 27 prowincjach, regionach autonomicznych i gminach. 28 tysięcy domów uległo zniszczeniu – poinformował Zheng Guoguang, wiceminister ds. zarządzania kryzysowego. W chińskiej prowincji Jiangxi, mocno dotkniętej żywiołem, ewakuowano ponad trzy tysiące mieszkańców w niedzielę wieczorem po tym, jak znaleziono wyłom w wale pobliskiej rzeki.

Chińskie władze wydały czerwone alarmy w całym dorzeczu Jangcy. Według danych ministerstwa gospodarki wodnej, w poniedziałek na ponad 70 stanowiskach przeciwpowodziowych przekroczono poziomy ostrzegawcze. Poziomy wody w Zaporze Trzech Przełomów, która w sobotę po raz piąty zmniejszyła objętość zrzutu w celu obniżenia poziomu wody w dole rzeki, osiągnął 53,2 metra. Jest on o 6,7 metra wyższy od poziomu ostrzegawczego.

 

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating