Dwaj Amerykanie – lekarz i wolontariusz – którzy pracując w Afryce zarazili się Ebolą, opuścili szpital w Atlancie. Do placówki w Stanach Zjednoczonych przewieziono ich w bardzo poważnym stanie. Tam leczono podając m.in. eksperymentalną szczepionkę.

Jeden z wyleczonych z Eboli Amerykanów Dr. Kent Brantly z żoną

Jeden z wyleczonych z Eboli Amerykanów: Dr. Kent Brantly z żoną /PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Jeden z mężczyzn wydał specjalne oświadczenie w czasie konferencji prasowej. Wzruszony mówił, że jest wdzięczny, iż cały i zdrowy może powrócić do rodziny. Dziękował za wsparcie, a lekarzom i specjalistom za leczenie. Nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Głos podczas konferencji zabrał lekarz ze szpitala w Atlancie. Specjalista chorób zakaźnych poinformował, że pacjent wyzdrowiał, zwalczył wirusa, wraca do rodziny i nie ma żadnego zagrożenia dla jego życia.

Mimo sukcesu w postaci wyleczenia dwóch Amerykanów, lekarze nie są w stanie stwierdzić, czy jest to historyczny przełom w walce z Ebolą. Szczepionka przeciwko Eboli zadziałała na dwóch pacjentów, ale podano ją też w Afryce choremu księdzu. Mężczyzna mimo to zmarł. Być może podano ją za późno. W tej chwili potrzeba więc większej liczby badań i testów.

Źródło: rmf24, PAP