Wzrósł bilans ofiar katastrofy na morzu w okolicy Filipin, gdzie zatonęły trzy promy. Według najnowszych informacji co najmniej 25 osób zginęło, a 55 zostało uratowanych. Poszukiwania sześciu zaginionych pasażerów trwają – poinformowała w sobotę filipińska straż przybrzeżna.

Poprzedni bilans mówił o 7 ofiarach śmiertelnych i 31 uratowanych.

Rzecznik regionalnej policji Joem Javier sprecyzował, że utonęli głównie pasażerowie dwóch promów, które przewróciły się w sobotę wskutek silnego wiatru i potężnych fal. 55 pasażerów i członków załogi zostało uratowanych.

Trzeci prom, na którym nie było pasażerów, również wywrócił się w cieśninie Iloilo, ale jej czterech członków załogi przeżyło.

Do zatonięcia promów doszło między położonymi na wyspach prowincjami Guimaras i Iloilo. Nadal trwają poszukiwania zaginionych pasażerów.

Tajfuny i sztormy

Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi ulewami monsunowymi i burzami oraz sztormem w odległości około 875 km od wschodnich wybrzeży Filipin.

W samej Manili ulewy spowodowały podtopienia i zawieszenie zajęć szkolnych oraz zamknięcie zakładów pracy.

Co roku w Filipiny uderza około 20 tajfunów i sztormów. Archipelag położony w strefie tajfunów i strefie aktywnej sejsmicznej należy do regionów świata najbardziej narażonych na klęski żywiołowe.

 

 

 

Źródło: PAP, tvn24

 

 

 

0 0 votes
Article Rating