Południowa Francja zmaga się z największą od dekady suszą. W rzekach brakuje wody, a rolnicy liczą straty. Na skutek pożarów ucierpiały lokalne winnice.

epa05528812 Soil of the Var riverbed is broken due to low water level and recent hot temperatures in Carros, France, 07 September 2016. Southern France is experiencing dry weather and drought, reportedly the worst one of the last decade.  EPA/SEBASTIEN NOGIER

W południowej Francji deszczu jest jak na lekarstwo. Skutkuje to jedną z największych od dekady suszą w tym rejonie kraju. Rzeka Var, która przepływa prze Niceę, praktycznie wyschła. Rolnicy liczą straty. Susze nie sprzyjają szczególnie winnicom.
francja-ogromna-susza-na-poludniu-kraju-wyschla-rzeka-var-2

Ogień w winnicach

Susze przyczyniły się do pożarów. W południowo-wschodniej Francji w okolicy miejscowości Tuchan ogień trawi 1200 hektarów zarośli. Pożar pojawił się w poniedziałek i szybko się rozprzestrzenia. Z płomieniami walczy już co najmniej 250 strażaków. Żywioł niszczy winnice, skutkiem czego prognozuje się, że zbiory winogron w porównaniu do 2015 roku spadną o przynajmniej 10 procent.

Susze i pożary są wynikiem znikomych opadów i wysokiej temperatury powietrza. W kraju od wielu dni znajduje się słoneczny wyż. Gorące powietrze na południu Francji powoduje, że na termometrach codziennie notuje się ponad 30 st. C.

0 0 votes
Article Rating