To może być rewolucja w walce z malarią. Według najnowszych badań genetycznie zmodyfikowany grzyb Metarhizium pingshaense może unicestwiać zainfekowane komary. Naukowcy twierdzą, że ich celem nie jest całkowite wybicie gatunku, ale powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób.

Naukowcy z Uniwersytetu Maryland w Stanach Zjednoczonych i Instytutu Nauk o Zdrowiu w Burkina Faso przeprowadzili badania, które mogą być przełomem w walce z malarią. Odkryli, że grzyb Metarhizium pingshaense może zainfekować komary, które rozprzestrzeniają malarię.

Grzyb z jadem

Aby zwiększyć siłę grzyba, naukowcy postanowili wzmocnić go poprzez ingerencję genetyczną.

– Ten grzyb jest bardzo plastyczny, dlatego można go łatwo modyfikować – stwierdził profesor Raymond St. Leger z Uniwersytetu Marylandu.

Grzyb został wzbogacony o toksyczny jad australijskich pająków z rodziny Atracidae. Zmodyfikowano go tak, aby samodzielnie wytwarzał szkodliwe związki.

Badania wykazały, że taki grzyb potrafi zabijać szybciej i bez wykorzystania dużej ilości zarodków.

Testy w sztucznej wiosce

Grzyb następnie testowany był w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. W Burkina Faso stworzono sztuczną wioskę o powierzchni około sześciu arów. Znalazły się tam rośliny, chaty, źródła wody oraz żywność. Aby zapobiec ucieczce komarów roznoszących malarię, wioska została otoczona podwójną warstwą siatki.Zarodki grzyba zmieszano z olejem sezamowym i wtarto w ciemne prześcieradła. Komary lądowały na tkaninach i narażały się na działanie broni biologicznej. W ten sposób powstała próba o liczebności 1500 komarów.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science” są jednoznaczne. Po 45 dniach od zakażenia grzybem, pozostało zaledwie 13 osobników. 99 procent komarów zostało wytępionych.

– Transgeniczny grzyb szybko unicestwił niemal całą populację – podsumował Brain Lovett z Uniwersytetu Marylandu.

Kolejne testy wykazały, że grzyb nie ma wpływu na inne owady, jak na przykład pszczoły.

– Nasza technologia nie ma na celu wybicia gatunku, chcemy jedynie zahamować przenoszenie malarii w danych regionach – dodał.

 

Coraz bardziej odporne

Potrzebne są nowe narzędzia do zwalczania malarii, ponieważ komary stają się coraz bardziej odporne na środki owadobójcze. Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, w dziesięciu afrykańskich krajach, gdzie sytuacja wygląda najgorzej, liczba chorych na malarię rośnie w bardzo szybkim tempie.- To superekscytujące badanie – skomentował profesor Michael Bonsall z Uniwersytetu w Oksfordzie. Jak dodał, potrzebne są teraz odpowiednie przepisy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego.

– Musimy zagwarantować, że gatunek nie ucierpi przez zbyt gorliwe ograniczenia – podsumował.

Jak przyznał Tony Nolan z Liverpool School of Tropical Medicine, wyniki są bardzo zachęcające.

– Potrzebujemy nowych i uzupełniających się narzędzi, aby wzmocnić istniejące metody kontroli, na które wpływa rozwój odporności na środki owadobójcze – powiedział.

Malaria zabija rocznie ponad 400 tysięcy osób. Szacuje się, że około 219 milionów ludzi może być na nią chorych.

 

 

 

 

Źródło: bbc.com, tvnmeteo, https://www.sciencenews.org/article/fungus-weaponized-spider-toxin-can-kill-malaria-mosquitoes
0 0 vote
Article Rating