Niewiele rzeczy jest bardziej stałych niż grawitacja. Od przedmiotów leżących na biurku po masywne planety, takie jak Jowisz i Saturn, wszystko poddaje się jej działaniu w ten sam sposób. Ale fizycy z Durham University twierdzą, że może być inaczej. Ich zdaniem grawitacja zmienia zachowanie w zależności od środowiska, niczym kameleon.

Stworzyli komputerową symulację wszechświata w celu przetestowania alternatywnej teorii w teorii względności Alberta Einsteina .

Ich badania wykazały, że galaktyki podobne do naszej Drogi Mlecznej mogą nadal tworzyć we wszechświecie ze zmodyfikowanymi prawami grawitacji, co sugeruje, że teoria względności nie jest jedynym sposobem wyjaśnienia roli grawitacji w ewolucji wszechświata

Teoria Kameleona zakłada, że poza 4 rodzajami oddziaływań opisanymi w Modelu Standardowym, jest także piąte, które zmienia się w zależności od obecności masy. W próżni siła zwana polem-kameleonem (właśnie ze względu na swoją zmienność) miałaby być na tyle silna, aby działać odwrotnie do grawitacji. W pobliżu masy z kolei, według teorii, traci natężenie. Istnienie pola-kameleona mogłoby tłumaczyć, dlaczego wszechświat ciągle rozszerza się, zamiast kurczyć, a większość galaktyk oddala się od siebie.

Zarówno grawitacja, jak i formowanie się galaktyk są wyjaśnione przez teorię ogólnej względności Einsteina. Uważał on, że grawitacja jest właściwością geometryczną zarówno przestrzeni, jak i czasie. Udowodniono, że jego teoria działa na poziomie galaktycznym w 2018 r. dzięki obserwacjom wykonanym przez teleskop VLT.

Teraz, dzięki kolejnym symulacjom, badacze uznali, że istnieje więcej niż jeden sposób tworzenia galaktyki. Wywnioskowali oni, że nawet zmieniając grawitację, nie zapobiegniemy powstawaniu galaktyk ze spiralnymi ramionami. I choć badacze nie próbują za wszelką cenę obalić teorii Einsteina, to chcą pokazać, że mogą istnieć inne sposoby na wyjaśnienie roli grawitacji w ewolucji Wszechświata.

Zdaniem naukowców czarne dziury są masywnymi dyskami, które generują ogromne ilości ciepła. Jest go tak wiele, że może zmienić grawitację w otaczających je regionach. Badacze liczą, że uruchomienie sieci teleskopów SKA w Południowej Afryce w 2020 roku pozwoli im kontynuować badania nad tym zagadnieniem.

Badanie zostało opublikowane w Nature Astronomy 8 lipca. 

 

Źródło: popularmechanics.com, https://www.space.com/chameleon-theory-alternative-gravity-model.html, whatnext

 

0 0 votes
Article Rating