Analizy włoskich naukowców sugerują, że mieszkańcy Pompejów mogli zginąć w ciągu około 15 minut od wybuchu wulkanu Wezuwiusz w 79. roku. Główną przyczyną ich śmierci najprawdopodobniej była gigantyczna chmura pyłów, a nie deszcz rozżarzonych głazów.

Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi i Geośrodowisku Uniwersytetu w Bari, we współpracy z włoskim Narodowym Instytutem Geofizyki i Wulkanologii (INGV) oraz British Geological Survey w Edynburgu.

Naukowcy chcieli zbadać wpływ potoku piroklastycznego na starożytne miasto. To zjawisko to mieszanka drobnych zestalonych kawałków lawy, popiołu wulkanicznego i gorących gazów o objętości od jednego do 10 kilometrów sześciennych, która przemieszcza się w dół wulkanu z bardzo dużą prędkością. Temperatura potoku piroklastycznego może sięgać nawet 1000 stopni Celsjusza, dlatego nazywa się go także „chmurą gorejącą”.

Okazało się, że to niebezpieczne zjawisko uderzyło w starożytne rzymskie miasto w zaledwie kilka minut po erupcji wulkanu.

 

Śmiertelna mieszanka

Jak opisał Roberto Isaia, badacz z Obserwatorium Wezuwiusza z INGV, śmiercionośna chmura miała „temperaturę ponad 100 stopni i składała się z dwutlenku węgla, chlorków, cząstek żarzącego się popiołu i szkła wulkanicznego”.- Celem pracy było opracowanie modelu, który pomógłby zrozumieć wpływ potoków piroklastycznych na zamieszkały obszar Pompejów, znajdujący się około 10 kilometrów od Wezuwiusza – dodał.

Badania potwierdzają, że mieszkańcy nie mieli jak uciec przed niebezpieczeństwem – większość z nich dusiła się w swoich domach lub na ulicach i placach miasta. Model Isaia szacuje, że gazy, popiół i cząstki wulkaniczne pochłonęły miasto i jego mieszkańców w ciągu około 10-20 minut po erupcji.

– Jest prawdopodobne, że dziesiątki ludzi zginęły z powodu deszczu rozżarzonych głazów, który spadł na Pompeje, ale jednak większość z nich zmarła w wyniku uduszenia – powiedział Isaia. – 15 minut w tej zabójczej chmurze musiało trwać bez końca. Mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy z tego, co się dzieje. Byli przyzwyczajeni do trzęsień ziemi, ale nie do erupcji. Dlatego zostali zaskoczeni wybuchem i zginęli przez tę rozżarzoną chmurę popiołu – dodał.

Badania INGV opisały przepływy piroklastyczne jako „najbardziej niszczycielskie” zjawisko towarzyszące erupcji Wezuwiusza.

/Luigi Spina /Parco Archeologico /PAP/EPA

/Luigi Spina /Parco Archeologico /PAP/EPA

/Luigi Spina /Parco Archeologico /PAP/EPA

/Luigi Spina /Parco Archeologico /PAP/EPA

/Luigi Spina /Parco Archeologico /PAP/EPA

 

Źródło: theguardian.com
0 0 votes
Article Rating