W jednym z potoków obok miasta Hrinova w środkowej części Słowacji znaleziono ponad tysiąc martwych raków szlachetnych, które są gatunkiem chronionym.

Ponad tysiąc martwych raków szlachetnych, nazywanych też rakami rzecznymi, odnaleziono w niedzielę przed południem w jednym z potoków nieopodal słowackiego miasta Hrinova. Gatunek tych skorupiaków uznawany jest za chroniony. Wartość martwych zwierząt oszacowano na 108 tysięcy euro.

Uhynuli raky

Obrovský úhyn Raka riečneho zaznamenali v potoku v Hriňovej. Na zhruba kilometrovom úseku vyzbierali ochranári a rybári vyše tisíc kusov. Prečo tento zákonom chránený druh uhynul, zatiaľ ešte nikto nevie. Vzorky už poslali na expertízu a prípad vyšetruje polícia.

Opublikowany przez Katarína Kováčiková TV JOJ Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

 

Przyczyna śmierci – nieznana

Jak poinformowała policja z Bańskiej Bystrzycy, martwe skorupiaki utworzyły w potoku pas rozciągający się na prawie kilometr. Funkcjonariusze policji wezwali odpowiednie służby, które zbadały miejsce. Przyczyna śmierci zwierząt nie jest znana – pobrano próbki, które zabrano do laboratorium. To pozwoli ustalić, dlaczego raki padły.

– To nigdy wcześniej się nie wydarzyło, to coś strasznego. Tyle martwych raków w całym strumieniu – relacjonował Roman Klinec, mieszkaniec Hrinovej.

Raki szlachetne uznawane są za bioindykatory czystości wód. Dzięki nim można określić poziom jej zanieczyszczenia.


Źródło: ENEX, tvnoviny.sk, Policja z Bańskiej Bystrzycy
0 0 votes
Article Rating