Dwa silne i płytkie trzęsienia ziemi nawiedziły południową część indonezyjskiej wyspy Sumatra – poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Pierwsze z nich miało magnitudę 6.8, drugie 6.9. Brak jest doniesień o ofiarach bądź szkodach.

USGS poinformowało, że we wtorek 18 sierpnia o 22:23:59 UTC wystąpiło pierwsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.8 na głębokości 26 km, a drugie o 22:29:24 UTC o magnitudzie 6.9 na głębokości 22 km. Trzęsienia nastąpiły w odstępie mniej niż pięciu minut. Zdaniem amerykańskich geologów, biorąc pod uwagę charakterystykę wstrząsów, istnieje „niskie prawdopodobieństwo ofiar i szkód”. Nie ogłoszono ostrzeżenia przed tsunami.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią od 15-20 sierpnia

Polskie sejsmometry tak zareagowały:

Indonezja znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tys. km. Znajdują się tu 452 wulkany i występuje około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Kraj, leżący na archipelagu 17 tysięcy wysp i wysepek, usytuowany jest na styku trzech płyt tektonicznych – indopacyficznej, australijskiej i euroazajtyckiej; jest szczególnie narażony na silne trzęsienia ziemi. Jest tam ponad 100 wulkanów.

W tym czasie obudził się również wulkan Sinabung

 

San Pedro, Filipiny – Silne trzęsienie ziemi w okolicach wyspy Masbate, wiele budynków zostało zniszczonych, magnituda 6.6

 

Źródło: USGS
0 0 votes
Article Rating