W Pacyficznym Pierścieniu Ognia doszło do silnego trzęsienia ziemi. Wystąpiło w okolicy indonezyjskiego archipelagu Wysp Barat Daya. Miało magnitudę 7,3. Hipocentrum znajdowało się na dużej głębokości 167 km.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 wystąpiło w środę 29 grudnia o 18:26 UTC w archipelagu Wysp Barat Daya w Indonezji (3:26 czasu lokalnego w czwartek). Jak poinformowało Europejske Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), wystąpiło na głębokości 200 kilometrów.

Trzęsienie ziemi wystąpiło zaledwie 2.5 godziny po samym szczycie silnych oddziaływań magnetycznych, o których pisałem:


Silny, ale krótki szczyt oddziaływań magnetycznych wystąpi 29 grudnia między 10:32 – 16:50 czasu polskiego (UTC+1).


                                                                     ◥◤

Silny, ale krótki szczyt oddziaływań magnetycznych wystąpi 29 grudnia, a średniej siły 31 grudnia

Pacyficzny Pierścień Ognia

Indonezja położona jest w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu To strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tysięcy osób, w tym 170 tysięcy w Indonezji.

Polskie sejsmometry tak zarejestrowały to trzęsienie ziemi (czerwone):

 

ŹródłoReuters