Islandia od wtorku zmaga się ze skutkami potężnych śnieżyc i wichur. Lokalne media piszą o jednej z największych awarii prądu w ciągu ostatnich dekad. W części kraju nie działają telefony komórkowe, telewizja i radio.

W wielu regionach Islandii obowiązują ostrzeżenia przed śnieżycami. Towarzyszyć im mogą porywy wiatru wiejące z prędkością do 120 kilometrów na godzinę.

Jak poinformował publiczny nadawca, są regiony, gdzie zagrożenie mogą stwarzać lawiny. Do tej pory odnotowano je w miejscowości Langidalur, na moście w Svarárbrú oraz w regionie Vestfirðir.

Nie działają telefony

Jak poinformował Þorleifur Jónasson z Administracji Pocztowej i Telekomunikacyjnej, w kraju uszkodzona została infrastruktura telekomunikacyjna, a zakłócenia są większe niż kiedykolwiek. W niektórych regionach wyłączono telefonię komórkową, a na północy i na wschodzie kraju nie działa telewizja i radio.

Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ani o osobach rannych.

Przywracanie prądu może potrwać tygodnie

Największe spustoszenie pogoda przyniosła w infrastrukturze energetycznej. Według lokalnych mediów, nie udało się zidentyfikować jeszcze wszystkich przerw prądu z powodu zamkniętych dróg. Bardzo możliwe, że usuwanie skutków potrwa kilka tygodni.

Burmistrz grupy wysp Vestmannaeyjar Íris Róbertsdóttir powiedziała, że noc z wtorku na środę „była jedną z najgorszych”.


Potężna śnieżyca z silnym wiatrem dotarła nad Islandię

 

Źródło: RUV
0 0 votes
Article Rating