Izraelski producent uzbrojenia IAI przeprowadził serię prób ulepszonej tzw. amunicji krążącej HAROP, czyli bezzałogowych pojazdów latających, które atakują wskazany cel rozbijając się o niego i eksplodując.

Izrael - Test amunicji krążącej HAROP

Seria prób została przeprowadzona dla potencjalnych zagranicznych klientów. Drony systemu HAROP wystrzeliwane są z przenośnego zasobnika i mogą przez 6 godzin krążyć w powietrzu w oczekiwaniu na pojawienie się celu. Następnie, sterowane przy pomocy obrazu z zamontowanych na nich kamer, uderzają w cel „z maksymalną możliwą precyzją”, jak podkreślił ich producent, Israel Aerospace Industries (IAI).

Drony wyposażone są w głowice bojowe o masie 15 kilogramów i przeznaczone do używania w otwartych konfliktach zbrojnych, walkach w mieście i operacjach antyterrorystycznych. Dzięki kontroli w czasie rzeczywistym, przeprowadzanie ataku w każdej chwili może zostać wstrzymane, zmniejszając ryzyko powodowania strat ubocznych.

Alternatywa dla rakiet

Unowocześniona wersja systemu HAROP ma mieć poprawione możliwości w zakresie obserwacji okolicy, manewrowości i osiąganej wysokości lotu.
 Ponadto jest zdolna do atakowania pod każdym kątem, zarówno lotem koszącym, jak też pionowo.

Wcześniejsze wersje systemu znajdują się w ofercie już od kilku lat, a wartość dotychczasowej sprzedaży producent szacował na setki milionów dolarów.

Tak zwana amunicja krążąca (ang. loitering munition) jest znacząco tańsza od klasycznych pocisków rakietowych. Jednocześnie łatwiej jest ją zestrzelić, w związku czym nadaje się zwłaszcza w operacjach antyterrorystycznych.

0 0 vote
Article Rating