Przedstawiciel Tokyo Electric Power Co w dniu dzisiejszym przekazał informację, że podwyższono ilość wody wpompowywanej do reaktora nr 2 w elektrowni jądrowej Fukushima, gdyż  jego temperatura wzrosła do najwyższego poziomu od grudnia ubiegłego roku.

Jeden z trzech termometrów na dnie zbiornika ciśnieniowego reaktora wskazał 74,9 C o godzinie 11pm w  sobotę, przekraczając wcześniejszy  wysoki poziom 73,3 C .

Zaobserwowano wzrost temperatury od poniedziałku  od piątku w przedziale 67 st.C i 71 st.C, a  od piątku wieczorem do soboty wieczorem wzrosła do 73,3 st.C. W związku z tym o godz. 10.45 pm  zwiększono wpompowywana ilość wody z 13,6 ton na godzinę do 14,6 ton na godzinę. Po tym temperatura spadła do 72,5 st.C. Według norm przyjętych przez Japoński rząd stabilne zimne wyłączanie reaktora zachodzi w przypadku, gdy na dnie zbiornika temperatura utrzymuje się poniżej 100 st.C przez 10 godz., a promieniowanie z uwolnionych substancji promieniotwórczych jest w dolnych granicach pomiaru.

Odczyty z dwóch innych termometrów, które sprawdzają temperaturę w dolnej części reaktora nr 2 wynosiły około 35 °C,  Przedstawiciel TEPCO powiedział że wpompowują od wtorku więcej wody do reaktora niż do czasu zimnego wyłączenia w grudniu.

Elektrownia  Fukushima 1 zakładu w północno-wschodniej Japonii została uszkodzona  w wyniku utraty chłodzenia w następstwie trzęsienia ziemi i tsunami w dniu 11 marca 2011r. W listopadzie 2011r zauważono w wyłączanym reaktorze nr 2 samoistną niekontrolowaną reakcję łańcuchową w wyniku której nastąpił nagły wzrost temperatury i promieniowania.

Źródło: hisz.rsoe.hu
0 0 votes
Article Rating