Erupcja wulkanu Raung spowodowała zamknięcie pięciu lotnisk w Indonezji, poinformował w piątek rzecznik operatora lotnisk. Turyści nie mają jak dostać się m.in. na popularną wyspę Bali.

Jawa, Indonezja - Pięć lotnisk zostało zamkniętych z powodu erupcji wulkanu Raung

– Nie mogę na razie powiedzieć, ilu pasażerów odczuwa skutki tej sytuacji – podkreślił rzecznik krajowego operatora lotnisk Angkasa Pura 1, Farid Indra Nugraha.

Narodowe indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia podały na Twitterze, że odwołały wszystkie loty do oraz z czterech lotnisk.

Problemy m.in. na Bali

Kłopoty z przelotem mają turyści zmierzający do lub z popularnych wysp Bali i Lombok.

– Bali jest naszym drugim portem przesiadkowym, więc wpłynie to też na nasze międzynarodowe łączone loty – wyjaśnił rzecznik przewoźnika Ikhsan Rosan.

Erupcja wulkanu Raung, który znajduje się na wschodzie wyspy Jawa, trwa od ponad tygodnia. Z jej powodu w ostatnich dniach odwołano wiele lotów do Australii.

 

Wulkaniczny kraj

Raung (3332 m n.p.m.) leży ok. 150 km na zachód od lotniska Denpasar, głównego portu lotniczego, z którego korzystają wczasowicze udający się na Bali.

W Indonezji jest 129 czynnych wulkanów. Najbardziej aktywny jest wulkan Merapi (2900 m n.p.m.) na Jawie. Od 2010 roku w seriach erupcji zginęło ponad 350 osób.

Ostatnia silna erupcja miała miejsce pod koniec czerwca. Popiół z wulkanu Sinabung, przeniesiony przez wiatr, przykrył oddalone o 50 km jedno z największych miast Indonezji.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating