Zginęło dziewięć osób podczas powodzi błyskawicznej, która w piątek zalała starożytne miasto Petra w Jordanii – podają jordańskie agencje informacyjne. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Z miasta musiało ewakuować się około kilka tysięcy turystów.

Intensywne opady deszczu w okolicy Petry w Jordanii spowodowały potężną powódź błyskawiczną, która z zalała starożytne skalne miasto w dolinie. W jej wyniku zginęło dziewięć osób, w tym dwie dziewczynki.Jumana Ghunaimat, rzecznik rządu, podała, że co najmniej 24 osoby zostały ranne. Setki mieszkańców miasta musiały opuścić swoje domy, po tym jak zalała je woda. Około 3,7 tysiąca turystów z całego świata, którzy w tym czasie zwiedzali słynne starożytne skalne miasto w dolinie, zostało zmuszonych do ewakuacji.

Władze szukają pięciu osób, których samochód został porwany przez powodzie na obszarze Madaba, na południowy zachód od stolicy. Kilka osób uznaje się za zaginione.

Huk i woda

Wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych. Podnoszący się poziom wody wymusił zatrzymanie ruchu i zamknięcie pustynnej autostrady.

Lokalny przewodnik Ahmad Atwah powiedział, że kiedy prowadził grupę, usłyszał w oddali potężny huk, a po zobaczeniu lejącej się wody skierował swoją grupę na wyższy, bezpieczniejszy poziom.

W mieście Akaba położonym nad Morzem Czerwonym, władze ogłosiły stan wyjątkowy, gdy po południu zaczęły się ulewy.

 

Kuwejt – Jedna trzecia rocznych opadów deszczu w ciągu doby, samochody pływały ulicami

Zbliżają się silne oddziaływania magnetyczne miedzy 4-12 listopada, których najsilniejsze szczyty wystąpią 5 i 6 listopada

 

Źródło: Reuters, AP, tvnmeteo, https://www.cnn.com/2018/11/09/middleeast/jordan-flash-floods/index.html
0 0 votes
Article Rating