Na Kajmanach pływa bardzo niegrzeczny delfin. Upodobał sobie nurków i w agresywny sposób demonstruje im swoją męskość. Usiłuje też z nimi kopulować.

Agresywnego delfina nazwano Stinky („Śmierdziel”). To około 20-letni delfin butlonosy, który z nieznanych naukowcom przyczyn oddzielił się od swojego stada. Teraz szuka partnerki. Niestety robi podchody do niewłaściwego rodzaju ssaka – człowieka.

 

– Spędza sporo czasu angażując się w zachowania bardzo wysokiego ryzyka –  mówi Laura Engleby, szef działu ssaków morskich Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).  – Boję się o jego bezpieczeństwo – dodaje.

Niebezpieczny popęd

Zachowanie Stinky’ego jest niebezpieczne nie tylko dla niego samego, ale też dla łodzi i ludzi.

– Delfin dostaje się zbyt blisko ruchomych śrub łodzi. Do tego lubi ocierać się o inne niebezpieczne obiekty w pobliżu wybrzeża – informuje Engleby.

Zdaniem ekspertów oddzielenie się Stinky’ego od stada jest bardzo nietypowe dla delfinów butlonosych. Do tej pory odnotowano tylko 30 takich przypadków na całym świecie.

– Pozostaje tajemnicą, w jaki sposób Stinky dostał się na Kajmany, biorąc pod uwagę fakt, że najbliższe delfiny butlonose bytują  setki kilometrów stąd, na Kubie i na Bahamach – mówi weterynarz Chris Dold.

Jednocześnie dodaje, że powodem jego zachowania może być brak samicy w pobliżu.

– To co jest niezwykłe w jego zachowaniu to nie demonstrowanie męskości, a fakt, że obiektem jego zalotów jest człowiek – tłumaczy weterynarz.

Agresywne zachowanie Stinkyego przedstawia film nakręcony przez nurka Michaela Maesa. Delfin atakował zarówno jego, jak i jego żonę.

Źródło: en.ria.ru, tm