Dziesięciolecia badań nad medyczną marihuaną koncentrowały się na związkach THC i CBD w zastosowaniach klinicznych. Ale mniej wiadomo o terapeutycznych właściwościach kannabinolu CBN. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców Salk pokazuje, w jaki sposób CBN może chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem oksydacyjnym, główną drogą do śmierci komórki. Odkrycia, opublikowane online 6 stycznia 2022 r. w czasopiśmie Free Radical Biology and Medicine, sugerują, że CBN ma potencjał w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera.

„Odkryliśmy, że kannabinol chroni neurony przed stresem oksydacyjnym i śmiercią komórek, dwoma głównymi czynnikami przyczyniającymi się do choroby Alzheimera” – mówi starsza autorka Pamela Maher, profesor badań i szefowa Laboratorium Neurobiologii Komórkowej Salka. „To odkrycie może pewnego dnia doprowadzić do opracowania nowych terapii w leczeniu tej choroby i innych zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona”.

Pochodzący z rośliny konopi indyjskich, CBN jest molekularnie podobny do THC, ale nie jest psychoaktywny. Jest również mniej rygorystycznie regulowany przez FDA. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez laboratorium Mahera wykazały, że CBN ma właściwości neuroprotekcyjne, ale nie było jasne, jak to działa. To nowe badanie wyjaśnia mechanizm, dzięki któremu CBN chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem i śmiercią.

Zdrowe mitochondria (zielone); mitochondria wykazujące skutki stresu oksydacyjnego (niebieski); i stres oksydacyjny z CBN (czerwony). Wstawki pokazują większe powiększenie struktury mitochondriów. Źródło: Salk Institute

Zespół Mahera przyjrzał się procesowi oksytozy, zwanej również ferroptozą, która, jak się uważa, występuje w starzejącym się mózgu. Coraz więcej dowodów sugeruje, że oksytoza może być przyczyną choroby Alzheimera. Oksytoza może być wywołana przez stopniową utratę przeciwutleniacza zwanego glutationem, powodując uszkodzenie komórek nerwowych i śmierć poprzez utlenianie lipidów. W badaniu naukowcy potraktowali komórki nerwowe CBN, a następnie wprowadzili środek stymulujący uszkodzenia oksydacyjne.

Odkryli ponadto, że CBN działa poprzez ochronę mitochondriów – elektrowni komórki – w neuronach. W uszkodzonych komórkach utlenianie spowodowało, że mitochondria zwijały się jak pączki – zmiana, którą zaobserwowano również w starzejących się komórkach pobranych z mózgów osób z chorobą Alzheimera. Leczenie komórek CBN zapobiegało zwijaniu się mitochondriów i utrzymywało ich dobre funkcjonowanie.

Aby potwierdzić interakcję między CBN a mitochondriami, naukowcy powtórzyli eksperyment w komórkach nerwowych, z których usunięto mitochondria. W tych komórkach CBN nie wykazywał już swojego działania ochronnego.

„Byliśmy w stanie bezpośrednio wykazać, że utrzymanie funkcji mitochondriów było szczególnie wymagane dla ochronnego działania związku” – powiedział Maher.

W innym kluczowym odkryciu naukowcy wykazali, że CBN nie aktywuje receptorów kannabinoidowych, które są wymagane, aby kannabinoidy wywoływały reakcję psychoaktywną.

„CBN nie jest substancją zakazaną, taką jak THC – związek psychotropowy w konopiach indyjskich, a dowody wykazały, że CBN jest bezpieczny dla zwierząt i ludzi. Ponieważ CBN działa niezależnie od receptorów kannabinoidowych, może również działać w szerokiej gamie komórek o dużym potencjale terapeutycznym „- mówi pierwszy autor Zhibin Liang, doktor habilitowany w laboratorium Mahera.

Oprócz choroby Alzheimera odkrycia mają wpływ na inne choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona, która jest również związana z utratą glutationu. „Dysfunkcja mitochondriów jest związana ze zmianami w różnych tkankach, nie tylko w mózgu i starzeniu się, więc fakt, że związek ten jest w stanie utrzymać funkcję mitochondriów, sugeruje, że może mieć więcej korzyści poza kontekstem choroby Alzheimera” – powiedział Maher.

Maher dodaje, że badanie pokazuje potrzebę dalszych badań nad CBN i innymi mniej zbadanymi kannabinoidami.

 

 

 

Źródło: PhyOrg