Nowe badanie opublikowane 28 stycznia w Science rzuciło światło na to, w jaki sposób ptaki wracają do miejsca lęgowego po przelocie przez dwa kontynenty.

Podczas migracji trzcinniczki wykorzystują informacje magnetyczne jako „znak stopu”, z nachyleniem magnetycznym w szczególności mówiącym ptakom, że dotarły do miejsca przeznaczenia. Źródło: Thomas Miller

Badanie, będące częścią międzynarodowej współpracy prowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, w tym naukowców z Uniwersytetu w Oldenburgu, sugeruje, że informacje wydobyte z ziemskiego pola magnetycznego mówią ptakom, gdzie i kiedy przestać migrować. Ta sztuczka pozwala im precyzyjnie celować w to samo miejsce lęgowe rok do roku z odległości tysięcy kilometrów.

Sposób, w jaki ptaki wyczuwają pole magnetyczne Ziemi, był przedmiotem intensywnych badań. Ptaki mogą nawet „widzieć” linie pola magnetycznego i ewentualnie wykorzystywać tę zdolność zarówno do określania kierunku, w którym są skierowane, jak i miejsca, w którym się znajdują.

Dr Joe Wynn, wcześniej z Uniwersytetu Oksfordzkiego, a obecnie badacz w Instytucie Badań nad Ptakami w Niemczech, powiedział, że „podczas gdy wiemy coraz więcej o tym, jak ptaki dziedziczą informacje migracyjne od swoich rodziców, sposób, w jaki wracają do tego samego miejsca z najwyższą dokładnością, pozostaje niezrozumiały. To dość ekscytujące, że udało nam się znaleźć dowody na to, że sygnały magnetyczne mogą być wykorzystywane przez ptaki śpiewające próbujące ponownie zlokalizować swoje domy. ” Pomysł na badanie rozpoczął podczas pobytu jako gościnny naukowiec w grupie badawczej biologa prof. dr Henrika Mouritsena na Uniwersytecie w Oldenburgu. Mouritsen był również zaangażowany w analizę danych do badania.

Trzcinowy warbler

Dotarłeś do miejsca docelowego

Zespół przeanalizował dane od prawie 18 000 trzcinniczków, aby zbadać, czy ptaki wykorzystały pole magnetyczne Ziemi podczas znajdowania miejsca lęgowego. Trzcinowe warblery to małe ptaki śpiewające, które co roku przelatują przez Saharę, aby spędzić lato w Europie.

Odkryli, że gdy pole magnetyczne Ziemi nieznacznie się przesunęło, miejsca, do których ptaki powróciły, poruszały się wraz z nim, co sugeruje, że ptaki znajdowały się w ruchomym celu magnetycznym. Ptaki wydawały się wykorzystywać informacje magnetyczne jako „znak stopu”, z nachyleniem magnetycznym w szczególności mówiącym ptakom, że dotarły do miejsca lęgowego.

Dlaczego warto używać pola magnetycznego do informowania o migracji powrotnej?

Dr Wynn wyjaśnia, że „Informacja magnetyczna wydaje się być dość stabilna, co oznacza, że pole magnetyczne nie zmienia się zbytnio w danym miejscu z roku na rok. Dążenie do określonej wartości magnetycznej podczas migracji może mieć wtedy sens, a wskazówka, której naszym zdaniem używają ptaki, nachylenie, wydaje się najbardziej stabilnym aspektem pola magnetycznego. Uważamy, że daje to ptakom największe szanse na powrót do miejsca lęgowego. ”

Podsumowując, dr Wynn powiedział, że „transkontynentalna migracja ptaków, które ważą mniej niż łyżeczkę, jest niezwykła z tak wielu powodów, ale zdolność do precyzyjnego wskazania miejsca lęgowego z połowy świata jest prawdopodobnie najbardziej niezwykłym aspektem ze wszystkich. To, że możemy to zbadać za pomocą danych zebranych zarówno przez naukowców, jak i obserwatorów ptaków, jest niezwykle ekscytujące i mamy nadzieję, że to wykorzystanie danych z nauki obywatelskiej zainspiruje innych do wychodzenia, obserwowania ptaków i ekscytowania się nauką bardziej ogólnie.

 

 

Źródło: PhysOrg
5 1 vote
Article Rating