Obraz „Dziewczynka z balonikiem” autorstwa Banksy’ego uległ „samozniszczeniu” tuż po tym, jak został sprzedany na aukcji w Londynie za ponad milion funtów. „The Guardian” nazwał to wydarzenie jednym z najbardziej zuchwałych wybryków w historii sztuki.

„Dziewczynka z balonikiem” była ostatnim dziełem sztuki wystawionym w piątek na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Obraz był wyceniany na 200-300 tysięcy funtów, ale został ostatecznie wylicytowany za 1,024 miliona funtów, czyli około 4,9 miliona złotych.

Szok na sali

Krótko po zakończeniu aukcji rozległ się alarm, a obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w ramie. Oczom zszokowanej publiczności zaczęły ukazywać się jedynie wąskie paski płótna. Wkrótce na sali słychać było jednak już tylko śmiech.

Banksy zamieścił na Instagramie zdjęcie zaskoczonych uczestników aukcji i swojego w połowie zniszczonego dzieła. „Idzie, idzie, poszło” – skomentował.

Z kolei Alex Branczik z Sotheby’s stwierdził: „Właśnie zostaliśmy wyBanksowani”.

Pracownicy Sotheby’s zapewniają, że nie byli wtajemniczeni w podstęp artysty i nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z podobną sytuacją. Przyznali, że rozmawiali już z nabywcą, który jest „zaskoczony” całą historią. „Dyskutujemy o kolejnych krokach” – poinformowali w oświadczeniu przesłanym dziennikowi „Financial Times”.

Brytyjskie media zastanawiają się, czy zniszczenie dzieła zwiększy czy może zmniejszy jego wartość. Według Joey’a Syera, współzałożyciela strony myartbroker.com, „szczęśliwy kupujący może sprzedać obraz z wielkim zyskiem”. – Banksy dodał do wartości swojego dzieła co najmniej 50 procent – ocenił.

Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów. Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating