Francuski organ nadzoru antymonopolowego nałożył we wtorek 13 lipca grzywnę w wysokości 500 milionów euro na Google’a za nieprzestrzeganie nakazu płacenia wydawcom za ich treści, publikowane na platformach należących do giganta.

Francuski regulator (Autorité de la concurrence) nakazał spółce Alphabet, właścicielowi Google’a, podpisanie umów z wydawcami i rozliczanie się z nimi za ich treści, które są publikowane na platformie Google News.

Francuscy wydawcy APIG (zrzeszenie wydawców Alliance de la Presse d’Information Générale), SEPM i AFP (Agence France-Presse) oskarżają giganta technologicznego o to, że nie rozpoczął z nimi rozmów, by dojść do porozumienia w sprawie wynagrodzeń za ich treści online.

 

Dodatkowa grzywna: 900 tysięcy euro dziennie

Jak podaje Reuters, teraz amerykański gigant technologiczny musi w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przedstawić propozycje, w jaki sposób zrekompensuje agencjom prasowym i wydawcom fakt korzystania z ich wiadomości. Jeśli tego nie zrobi, nałożona zostanie na niego dodatkowa kara grzywny w wysokości do 900 tys. euro dziennie.

Jak na razie Google naruszył dotychczasowy nakaz wydany przez francuski urząd antymonopolowy w 2020 roku, który żądał, aby rozmowy między spółką a wydawcami odbyły się w ciągu trzech miesięcy od wskazanego terminu.

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating