Meksykański wulkan Popocatepetl wypluł z siebie trzykilometrowy słup pyłu i dymu, a po zboczach stożka popłynęła lawa. Eksperci ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.

Do erupcji doszło we wtorek, 22 stycznia o godzinie 21.06 czasu lokalnego (23 stycznia o godzinie 4.06 czasu polskiego). Służby obrony cywilnej stanu Puebla (Coordinación General de Protección Civil del Estado de Puebla) wydały alert drugiego stopnia, co oznacza, że może dojść do kolejnej erupcji. Mieszkańcom zalecono, aby nie zbliżali się na odległość mniejszą niż 12 kilometrów od wulkanu.

Słup dymu i pyłu

Popocatepetl wyrzucił z siebie na wysokość trzech kilometrów słup dymu i popiołu, który osadził się cienką warstwą w pobliskich miasteczkach. Zboczami stożka popłynęły potoki lawy.

Przed godziną 9 czasu lokalnego wulkan ponownie wypluł z siebie kłęby dymu.

Popocatepetl znajduje się około 70 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Meksyku. Wznosi się na wysokość 5452 metrów.

Więcej informacji na Forum.LosyZiemi.pl

Średniej wielkości dziura koronalna pojawi się 20 stycznia na Słońcu na wprost Ziemi, 17/18 stycznia oraz 20-22 stycznia wystąpią kolejne oddziaływania magnetyczne

 

Źródło: Coordinación General de Protección Civil del Estado de Puebla, ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating