Uzbrojony w nóż mężczyzna ranił w Melbourne na południu Australii trzy osoby, z czego jedną śmiertelnie. Atak jest traktowany jako akt terroryzmu – poinformowała australijska policja.

 

Do ataku doszło w godzinach popołudniowego szczytu w ruchliwej dzielnicy handlowej w centrum Melbourne, paraliżując tę część drugiego co do wielkości miasta Australii.

Jak przekazała policja, mężczyzna wysiadł z samochodu, po czym zaatakował trzech przechodniów. Samochód tymczasem stanął w płomieniach. Jedna z zaatakowanych osób zmarła na miejscu, pozostałe przewieziono do szpitala.

W związku ze zgłoszeniem o płonącym aucie, otrzymanym około godziny 16.20 czasu lokalnego (godzina 6.20 rano w Polsce) na miejsce zdarzenia wezwani zostali policjanci.

– Gdy wysiedli z radiowozu, zostali zaatakowani przez grożącego im mężczyznę wymachującego nożem – przekazał inspektor David Clayton. – W tym samym czasie przechodnie zaczęli krzyczeć, że ktoś został raniony nożem – dodał.

Funkcjonariusze postrzelili napastnika. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie wkrótce zmarł.

Policja przekazała, że miejsce incydentu zostało otoczone policyjnym kordonem i jest „zabezpieczane” przez jednostkę saperów.

Przedstawiciel policji stanu Wiktoria Graham Ashton podkreślił, że napastnik pochodził z Somalii i był już wcześniej znany australijskim służbom. We wraku jego spalonego samochodu znaleziono pozostałości butli z gazem. Nie podano tożsamości mężczyzny.

Jeden z dżihadystów

Odpowiedzialność za zamach wzięło organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS). „Ten, który przeprowadził atak w Melbourne, jest jednym z bojowników Państwa Islamskiego i uczynił to w odpowiedzi na (wezwanie), by obrać za cel obywateli koalicji” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym przez powiązaną z islamistami agencję Amak.

W sierpniu lider dżihadystów, Abu Bakr al-Bagdadi wezwał sympatyków IS, by „używali bomb, noży lub samochodów” w krajach, które są częścią kierowanej przez Stany Zjednoczone koalicji, mającej na celu ostateczne pokonanie samozwańczego kalifatu.

 

Zbliżają się silne oddziaływania magnetyczne miedzy 4-12 listopada, których najsilniejsze szczyty wystąpią 5 i 6 listopada

 

Źródło: PAP, BBC, tvn24, https://www.straitstimes.com/asia/australianz/australian-police-report-multiple-stabbing-incident-in-melbourne?xtor=CS11-86
0 0 votes
Article Rating