Ostatnia edycja spustoszyła cmentarzysko skamielin prehistorycznych ssaków i bezkręgowców na pustyni Ocucaje. – Organizatorzy powinni znaleźć inną trasę – domagają się badacze.

Część trasy rajdu prowadzi przez peruwiańską pustynię Ocucaje

Przyszłoroczny Rajd Dakar – spadkobierca słynnego Paryż-Dakar, od 2009 roku organizowany w Ameryce Południowej – może spowodować nieodwracalne szkody na stanowiskach paleontologicznych ze śladami sprzed 20 mln lat, które znajdują się na pustyni w pobliżu miasta Ica w południowym Peru – alarmują naukowcy.

 

Szkody na cmentarzysku skamielin

Już podczas tegorocznej edycji rajdu pojazdy spustoszyły pustynię Ocucaje, uważaną za największe na świecie cmentarzysko skamielin z okresu mioceńskiego.

– Mamy tam dużo szkieletów wielkich ssaków, jak wieloryby i delfiny, również bezkręgowców. Przejazd pojazdów wyrządził ogromne szkody. Trasa prowadziła praktycznie nad pozostałościami tych zwierząt – powiedział dyrektor peruwiańskiego Instytutu Paleontologicznego Carlos Vildoso.

Chcą zmiany trasy

Dyrektor Muzeum Paleontologicznego w Limie Klaus Hoenninger poinformował o zagrożeniu organizatorów rajdu oraz władze peruwiańskie, ale zaznaczył, że dotychczas nie doczekał się choćby najmniejszej reakcji. 

– Nasze stanowisko jest takie, że organizatorzy powinni znaleźć inną trasę, aby zapobiec zniszczeniu cmentarzyska skamieniałości – podkreślił Hienninger.

Setki pojazdów wśród szkieletów

Prace paleontologiczne na pustyni Ocucaje trwają od ponad 20 lat. Naukowcy odkryli tam szczątki ogromnych rekinów i 20-metrowych kaszalotów, a w lutym tego roku – co było sensacją – szkielet wieloryba sprzed 3,6 mln lat.

Rajd Dakar 2013 odbędzie się w dniach 5-20 stycznia na obszarach Peru i Chile, z krótkim przejazdem przez Argentynę. Z Limy wyruszą zawodnicy z 53 krajów, którzy wystartują 459 pojazdami – motocyklami, samochodami, quadami i ciężarówkami.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating