Pluton emituje promieniowanie rentgenowskie. Do tej pory badacze uważali, że niemożliwe jest by takie zjawisko miało miejsce – między innymi dlatego, że według badań ta planeta karłowata nie posiada pola magnetycznego.
Astronomowie pracujący przy Teleskopie Kosmicznym Chandra zauważyli, że Pluton emituje promienie rentgenowskie. Po raz pierwszy dostrzeżono to zjawisko w przypadku obiektu znajdującego się w pasie Kuipera.
Być może, dziwne odkrycie pozwoli naukowcom na poszerzenie wiedzy dotyczącej atmosfery Plutona, oraz atmosfer innych ciał przemieszczających się w obrębie obrzeży Układu Słonecznego. Badacze wierzą, że tak jak Pluton mogą zachowywać się inne duże obiekty z Pasa Kuipera.
Zespół dowiedział się o tym, że Pluton emituje promienie rentgenowskie podczas trwania misji New Horizons. Gdy pojazd zbliżał się do planety karłowatej, która leży 7,5 miliarda kilometra z dala od Ziemi, astronomowie obserwowali ją za pomocą teleskopu Chandra aż cztery razy – za każdym udało się wychwycić emitowane przez Plutona promieniowanie X.
To zaskakujące odkrycie, zwłaszcza że, w przeciwieństwie do Ziemi i innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, Pluton nie posiada pola magnetycznego i znajduje się bardzo daleko od Słońca. Dlatego do tej pory badacze uważali, że niemożliwe jest, by ta planeta karłowata emitowała promieniowanie rentgenowskie.
Carey Lissey z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, który przewodził zespołowi astronomów, na podstawie poprzednich badań podejrzewał, że gazy otaczające kosmiczne ciała mogą reagować z naładowanymi cząsteczkami wiatru słonecznego, tworząc promienie rentgenowskie. Nowe obserwacje potwierdzają jego przypuszczenia, choć badacze wciąż nie do końca rozwiązali tajemnicę Plutona – ta planeta karłowata emituje zbyt dużo promieni X jak na obiekt, który jest otoczony tylko gazem.
Być może wkrótce dowiemy się, co odpowiada za tak intensywną emisję promieni rentgenowskich. W tej chwili badacze przypuszczają, że za tym zjawiskiem stoją międzyplanetarne pola magnetyczne, które kierują w stronę Plutona dodatkowe słoneczne cząsteczki.