W niedzielę po południu 2 maja nad powiatem biłgorajskim przeszła trąba powietrzna z superkomórki burzowej. Silny wiatr łamał drzewa, zrywał dachy, a także uszkodził sprzęt rolniczy. Na miejscu działają służby ratunkowe.

W niedzielę po południu nad powiatami zamojskim, biłgorajskim i tomaszowskim przeszły silne nawałnice. Wiatr wyrządził duże szkody m.in. na terenie gminy Tereszpol w powiecie biłgorajskim.

Wiele budynków ma zerwane dachy, wichura powyrywała drzewa z korzeniami, uszkodzony jest sprzęt rolniczy i ogrodzenia posesji. Jak relacjonują mieszkańcy, nigdy nie widzieli tak silnego wiatru. Zniszczenia wskazują, że nad gminą Tereszpol przeszła trąba powietrzna. Na miejscu pracują strażacy. Jak przekazują nam Czytelnicy szkody wiatrowe występują również w innych miejscach w regionie. Chodzi głównie o uszkodzone dachy, połamane drzewa i uszkodzone linie energetyczne.

Nadal w regionie należy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk wiatrowych. Wiatr miejscami może w porywach osiągać prędkość do 85 km/h, z kierunków wschodnich i południowych. Podczas nocy z niedzieli na poniedziałek znajdziemy się jeszcze pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia „DANIEL”, który odsuwać będzie się nad Białoruś. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, ale po południowo-zachodniej stronie niżu występować ma w dalszym ciągu duży gradient ciśnienia, co przełoży się na silny wiatr wieczorem w niedzielę i w porze nocnej.

 

Źródło: lublin112.pl

 

0 0 votes
Article Rating