Na poniższym wykresie znajdują się rozbłyski słoneczne x-Ray oraz energia trzęsień ziemi, wszystko w uśrednieniu dobowym. Górny wykres ma logarytmiczną oś energii, żeby lepiej pokazać korelacje, a dolny wykres ma oś liniową. W środku znajduje się wykres rozbłysków słonecznych. Całość od 31 grudnia 2023 roku, gdy wystąpił bardzo silny rozbłysk słoneczny klasy X5.0 ze szczytem o 22:55 czasu w Polsce, a 1 stycznia 2024 roku o 8:10 bardzo silne trzęsienie ziemi w Japonii o magnitudzie 7.5 – do 29 lutego 2024 roku. Różnica miedzy tymi dwoma zdarzeniami wyniosła 9 godzin i 15 minut.

Zwróćcie uwagę, że silniejsze trzęsienia ziemi występują zazwyczaj dzień po silnym rozbłysku lub tego samego dnia. Gdyby wykresy miały uśrednienie godzinowe, to byłoby to kilka do kilkunastu godzin.

Trzęsienia ziemi od magnitudy 6.0

Powyższy wykres przedstawia rozbłyski słoneczne z naniesionymi trzęsieniami ziemi z uwzględnieniem głębokości do 300 km.

Oddziaływania magnetyczne na Ziemi dość często są w niewielkim odstępie czasowym od występowania stref magnetycznych na Słońcu, stąd taka ciekawa korelacja.

 

Dane

Poniżej lista trzęsień ziemi od magnitudy 6.0 od 31.12.2024 r. z bazy EMSC.

 

Rozbłyski słoneczne (x-Ray) klasy M oraz X z bazy NASA, satelity pomiarowe NOAA, ten sam zakres czasowy

Źródło: LosyZiemi.pl