Badacze Księżyca nareszcie są w posiadaniu pierwszej szczegółowej mapy przedstawiającej niemalże całą jego powierzchnię. Stworzenie jej było możliwe dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconaissance Orbiter (LRO), będącej jednocześnie sztucznym satelitą Srebrnego Globu.

Mapa została złożona z tysięcy zdjęć Księżyca, które LRO zrobiła od 2009 roku. Znajduje się na niej 98,2 proc. powierzchni jedynego naturalnego satelity Ziemi.Dlaczego nie 100 proc.? „Białe plamy”, miejsca których brakuje na mapie, to wiecznie zacienione dwa bieguny Księżyca, północny i południowy.

„Jest fenomenalna”

– Nasza mapa zawiera zestaw danych, na który naukowcy badający Księżyc bardzo długo czekali. Dzięki niej jesteśmy w stanie m.in. badać rzeźbę terenu Księżyca w 100-metrowej skali, określać jak odkształcała się jego skorupa, a także lepiej planować przyszłość bezzałogowych i załogowych misji na Księżyc – powiedział Mark Robinson, badacz z NASA.

– Jakość mapy jest fenomenalna, nie mógłbym oczekiwać, że byłaby lepsza. Bogactwo zamieszczonych na niej szczegółów jeszcze przez długie lata będzie inspirować nas, naukowców – dodał Robinson.

Misja trwa od 2009 roku

Misja sondy kosmicznej LRO, dzięki której możliwe było stworzenie obrazu, rozpoczęła się w 2009 roku i kosztowała ponad pół miliarda dolarów. Wehikuł ma rozmiar Mini Coopera. Na jego pokładzie znajduje się siedem przeznaczonych do eksploracji Księżyca instrumentów badawczych.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating