W ostatnich kilku dniach występują duże zmiany w pomiarach pola magnetycznego Ziemi, zmiana w osi Y (wschód-zachód) wyniosła aż 1 uT, w ciągu zaledwie 75 minut.
Duże zmiany są również w energii drgań magnetycznych
Zwróćcie uwagę na okres od godziny 7-mej do 17-tej UTC 29 listopada. Szczyt oddziaływania III stopnia wystąpił o 11:45 UTC, zobaczcie jak wyglądało wtedy ułożenie najbliższych Słońcu planet w Układzie Słonecznym. „Czas dla prędkości światła” to czas jaki potrzebuje światło (także pole magnetyczne) na dotarcie od danej planety do Ziemi.
Aktualne przechylenie biegunowe Ziemi wynosi 21.5 stopnia.

Czerwona linia od jądra Ziemi przez punkt pomiaru 16.1 st. długości geograficznej (Głogów), zielona to antypody pomiaru.
Jak widać Mars i Merkury znalazły się w tym czasie na linii z Ziemią, a dodatkowo na linii pomiaru.
Poniżej ostatnie 9 dni pomiarów
czy zmiany położenia bieguna w kierunku Syberii nie maja na to wpływu ?? A są to zmiany które o 1994 roku są znaczne
Zapewne w jakimś stopniu ma to również wpływ, ale niewielki w porównaniu z oddziaływaniami zewnętrznych pól magnetycznych planet współoddziałujących.
Bo aktualnie szybkość zmian położenia bieguna ziemi to około 5,5 mil na miesiąc czyli ponad 8 km na miesiąc i zwierzęta to zaczynają wyczuwać nie mogąc prawidłowo ustalić swego położenia
Zgadza się, ale w tych oddziaływaniach znacznie większe znaczenie ma przechylenie biegunowe Ziemi, jak i planety współoddziałującej, oraz jej położenie względem ekliptyki. Oprócz oczywiście siły pola, masy (wielkość i gęstość) jak i odległości. Pole magnetyczne Ziemi zmienia się zawsze, czasami przyspiesza, a czasami zwalnia. Ono jednak nie ma aż takiego wpływu na drgania, o których pisałem. Drgania te powstają na skutek spływu elektronów i protonów do jonosfery z rekoneksji magnetycznych dwóch (lub więcej) współoddziałujących pól magnetycznych w przestrzeni. Między takimi polami powstają strefy równowagi magnetycznej i to tam najwięcej się dzieje. Spływające elektrony i protony powodują fizyczny wzrost objętości jonosfery,… Czytaj więcej »