Liczba ofiar zatonięcia u wybrzeży Egiptu łodzi rybackiej z kilkuset migrantami wzrosła do 148 po wyłowieniu w piątek kolejnych ciał – podała egipska agencja MENA. Poszukiwania wciąż trwają – powiedział rzecznik prowincji Beheira w Delcie Nilu Wahdan el-Sajed.

rosetta-egipt-po-zatonieciu-lodzi-z-migrantami

Łódź zatonęła na wysokości portowego miasta Rosetta w Delcie Nilu, 12 km od wybrzeża. Z wód Morza Śródziemnego uratowano 163 osoby. Wśród nich jest czterech przemytników ludzi, Egipcjan, którym w czwartek postawiono zarzuty przemytu ludzi i nieumyślnego spowodowania śmierci. Według władz egipskich wydano nakaz aresztowania pod tym samym zarzutem jeszcze dziewięciu osób.

Według egipskiej agencji MENA w łodzi mogło być nawet 600 osób, a wśród ofiar są migranci egipscy, sudańscy i pochodzący z innych krajów afrykańskich, a także Syryjczycy. Według Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w łodzi było 450 ludzi.

 

Nie wiadomo, dokąd płynęła łódź

Dotychczas nie jest jasne, dokąd płynęła łódź, choć zdaniem niektórych źródeł w służbach bezpieczeństwa Egiptu celem były Włochy. Pomoc ze strony straży przybrzeżnej nadeszła w sześć godzin od zatonięcia; pierwsze udzieliły jej załogi płynących w pobliżu łodzi rybackich.

Jak powiedział rzecznik UNHCR William Spindler, po uwzględnieniu ofiar środowej katastrofy „rok 2016 będzie rokiem z najwyższą liczbą ofiar na Morzu Śródziemnym”.

Ze statystyk UNHCR wynika, że w 2016 roku ponad 300 tys. migrantów przeprawiło się przez Morze Śródziemne do Europy, głównie do Włoch. Od 2014 roku na tym szlaku życie straciło ponad 10 tys. osób, w tym ponad 2,8 tys. od początku tego roku – informował UNHCR w raporcie na początku czerwca.

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating