W Moskwie marcowe temperatury już ośmiokrotnie pobiły dotychczasowe rekordy. Ostatnie dwa padły w poniedziałek i we wtorek. Z ciepła i słońca korzystają i mieszkańcy, i turyści, którzy przesiadują w parkach i kawiarniach. – Wysiadłem z samolotu, poczułem ciepło i słońce na mojej twarzy i pomyślałem: jakie wspaniałe zaskoczenie – mówił jeden z turystów.

Mieszkańcy Moskwy oraz zwiedzający zakątki rosyjskiej stolicy turyści od początku tygodnia nie znajdują powodów do narzekania na pogodę. Na niebie z trudem można dojrzeć pojedynczą chmurę, nie brak za to słońca.Synoptycy zauważają, że zgodnie z prowadzonymi od 130 lat statystykami, wartości odnotowywane w marcu 2014 roku już ośmiokrotnie osiągnęły rekordowe pułapy. Dwa ostatnie rekordy padły dzień po dniu.

Rekordowy początek

W poniedziałek 24 marca temperatura wzrosła do poziomu 18,8 st. C. Synoptycy potwierdzają, że to absolutnie nowy rekord w prowadzonych od 130 lat pomiarach meteorologicznych. Zgodnie z zapiskami, od ponad wieku w dniu 24 marca nie odnotowano takiego ciepła.

Kolejny rekord padł 25 marca we wtorek, kiedy termometry w stolicy wskazywały 16 st. C. Meteorolodzy podkreślają, że względem poprzednich rekordów temperatura była wyższa o 1,7 st. C. Dotychczas za najcieplejszy dwudziesty piąty dzień marca uważano ten z roku 2008, gdy termometry w stolicy wskazały 14,3 st. C.

„Jakie wspaniałe zaskoczenie”

– Dzięki pogodzie czujemy się świetnie i nastrój dopisuje – przyznaje rosyjski student, który 6-godzinną przerwę w zajęciach postanowił spędzić w miejskim parku. Podkreśla, że przy takiej pogodzie nie wyobraża sobie siedzieć zamknięty w czterech ścianach.

Z kolei tajlandzki turysta który do Moskwy przyleciał, by poznać Rosję, spodziewał się raczej „chłodnego przyjęcia”.

– Wysiadłem z samolotu, poczułem ciepło i słońce na mojej twarzy i pomyślałem: jakie wspaniałe zaskoczenie – przyznał ze śmiechem.

Z kolei pochodzący z Włoch turysta z uśmiechem zauważył:

– Aż trudno uwierzyć, że tu jest tak słonecznie i ciepło, podczas gdy we Włoszech pogoda raczej nie jest najlepsza.

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating