W czwartek, 24 listopada o godzinie 18:43 UTC wystąpiło silne trzęsienie ziemi zaledwie 130 km od Salwadoru.  Istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się tsunami – donoszą amerykańskie agencje monitorujące aktywność sejsmiczną.

silne-trzesienie-ziemi-w-poblizu-salwadoru

Teren wybrzeża Pacyfiku został uderzony przez silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.0, na głębokości 10.3 km. Początkowo informowano, że miało magnitudę 7,2. Powstało 10 km poniżej dna morskiego. Epicentrum znajdowało się 149 km na południowy zachód od Puerto Triunfo w Salwadorze.

Służby ratownicze w Salwadorze poinformowały, że nie ma doniesień o zniszczeniach. Prezydent Nikaragui, Daniel Ortega, ogłosił w kraju stan wyjątkowo z powodu trzęsienia ziemi i huraganu Otto, który pojawił się w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża.

 

Możliwe tsunami

Centrum Ostrzegawcze Pacyfiku informuje o niebezpiecznym tsunami, które może zaatakować regiony położone na wybrzeżu w promieniu do 300 km od epicentrum trzęsienia ziemi. Oznacza to, że w strefie zagrożenia tsunami znalazły się także wybrzeża sąsiednich państw – Hondurasu i Nikaragui. Wysokość fali może dojść do 1 metra.

 

Warto przeczytać:

Według wyliczeń, kolejny wzrost aktywności sejsmicznej nastąpi między 21 – 30 listopada w trzech nasileniach, najbardziej narażonym rejonem będą Włochy, Grecja oraz Nowa Zelandia i Japonia

 

Źródło: USGS, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating