W poniedziałek, 21 listopada mieliśmy na wprost Ziemi dużą dziurę koronalną, o czym ostrzegałem już tydzień wcześniej. Dziura koronalna wywołała jedynie bardzo silną burzę jonosferyczną, ale dość słabą geomagnetyczną. W mediach pojawiło się dużo ostrzeżeń, które pochodziły z NASA i NOAA. Jednak nikt nie wyjaśnił, dlaczego burza geomagnetyczna była tak słaba. Ja Wam to wyjaśnię.

20161122_105918_1024_0193pfss

Burza jonosferyczna powstaje na skutek bombardowania magnetosfery wysokoenergetycznymi elektronami, które poprzez pasy Van Allena trafiają do jonosfery, a ona rozszerzając się generuje nam drgania magnetyczne.

Burza geomagnetyczna powstaje ja skutek bombardowania magnetosfery wiatrem słonecznym. Siła burzy GM zależy głównie od prędkości i gęstości cząsteczek w lecącej plazmie.

Skąd taka emisja?

Dziura koronalna, to nic innego jak lewitująca plazma na wysokości około 20 tysięcy kilometrów nad fotosferą. Miedzy fotosferą, a lewitującą plazmą odbijają się elektrony, które gdy osiągną pewną gęstość, zaczynają wybijać cząsteczki gazu, które to z dużą prędkością wylatują zazwyczaj na wprost. Dlatego dziury koronalne są tak groźne, a powstają na skutek oddziaływań magnetycznych. Na podstawie tych oddziaływań wyliczam, kiedy pojawi się dziura koronalna na wprost Ziemi, stąd macie ostrzeżenia w LosyZiemi.

Dziura kodonalna z plamą w środku

Tym razem w środku dziury koronalnej, na równiku, na wprost Ziemi mieliśmy plamę słoneczną, która nie dość, że wpłynęła destrukcyjnie na lewitującą plazmę, to dodatkowo linie pola magnetycznego z tej plamy „rozsunęły” wylatujące cząsteczki gazu.

20161122_105918_1024_0193pfss-2

Burza geomagnetyczna, jaka powstała, była słaba, index Kp osiągnął poziom zaledwie 4.

kp k-index

Magnetosfera „oberwała” głównie elektronami o energii do 2 MeV, co widać a wykresie z satelitów GOES 13 i GOES 15

noaa_elec_3d

Poniżej widać polaryzacje plamy słonecznej, która była na wprost Ziemi.

plama-sloneczna-2016-11-22_2 plama-sloneczna-2016-11-22

Jutro wystąpią kolejne cykle magnetyczne, o których Wam pisałem, więc zaburzenie pola geomagnetycznego może wywołać nie małą burzę GM.

 

Nowa plama słoneczna

Na wschodzie pojawiła się plama słoneczna, jest dość duża jak na ta aktywność naszej gwiazdy. Nie oznacza to jednak, że plama będzie tak samo aktywna jak się znajdzie na wprost Ziemi.
Sytuację cały czas monitoruje.

slonce-2016-11-24


Więcej informacji można znaleźć na Forum.LosyZiemi.pl


 

SMS3

Działa już System Ostrzeżeń SMS, można bezpłatnie zapisać się do usługi SOSms i otrzymywać ostrzeżenia o możliwości wystąpienia trzęsień ziemi, burz geomagnetycznych i wielu innych zagrożeń. Usługa dostępna jest na razie tylko dla telefonów z polskiej strefy numeracyjnej.


Zabraniam kopiowania oraz przetwarzania zamieszczonych przeze mnie informacji bez mojej wiedzy i zgody.
Podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170

Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 vote
Article Rating