Słońce aktualnie jest dość aktywne, ale ta aktywność jest głównie na dalekim wschodzie. Rozbłyski, które tam wystąpią nie zagrażają Ziemi. 14 stycznia na niedalekim zachodzie wystąpi szczyt silnej strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

Aktywność wyliczona przez algorytm jak na razie sprawdza się, poniżej jest do 15 stycznia

 

W sobotę 14 stycznia wystąpi silna strefa magnetyczna o długości około 10 stopni, z środkiem 32 stopnie na zachód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych kilku dniach. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca.
Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność.

 

Magnetogram z ostatnich 7 dni

 

Satelita SDO, długość fali 30.4 nm – 7 dni

 

Warto przeczytać:

Na dalekim wschodzie tarczy Słońca wystąpiło kilka silnych rozbłysków klasy M oraz duży wyrzut plazmy

Słońce – Bardzo silny rozbłysk słoneczny klasy X1.2 z trzema miejscami emisyjnymi wystąpił na wschodzie z plamy 3182, bez wyrzutu plazmy

Słońce – Kolejny potężny wyrzut plazmy na wschodzie

 

Źródło: LosyZiemi.pl