Od 8 sierpnia Słońce jest w miarę spokojne, a 3 września nastąpił silny i jak na razie krótkotrwały wzrost aktywności naszej gwiazdy.

6 września wystąpi szczyt średniej siły strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

Długość strefy może wynosić około 4 stopni z środkiem na wprost Ziemi i po przeciwnej stronie Słońca. Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach. Plamy nowo tworzące się mogą stać się aktywne już na niedalekim zachodzie.

 


11 września

W poniedziałek 11 września wystąpi odrobinę słabsza strefa magnetyczna, której długość może wynosić około 8 stopni z środkiem na 18 stopniu zachodnim i 162 stopniu wschodnim. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

W tym przypadku plamy mogą zwiększać aktywność w okolicach pozycji na wprost Ziemi. Plamy powinny z czasem zmniejszać aktywność, a pamiętajmy, że od dalekiego wschodu do pozycji na wprost Ziemi plamy przemieszczają się około 7 dni na szerokościach, na których aktualnie występują.


14 września

W czwartek 14 września wystąpi silna ale krótka strefa magnetyczna, której długość może wynosić około 6 stopni z środkiem na 33 stopniu zachodnim i 147 stopniu wschodnim.

W tym przypadku również plamy mogą zwiększać aktywność w okolicach pozycji na wprost Ziemi. Jeśli strefa jest krótka, może nie zaburzyć wystarczająco fotosfery, żeby powstały nowe plamy, a wzrost aktywności już istniejących może być krótsza.

 


17 września

W niedzielę 17 września wystąpi bardzo silna strefa magnetyczna, której długość może wynosić aż 22 stopnie z środkiem na 43 stopniu zachodnim i 137 stopniu wschodnim. Więc w przypadku silnego rozbłysku z CME możemy uniknąć „trafienia” gęstym i szybko przemieszczającym się wiatrem słonecznym. Oddziaływanie będzie dość nietypowe, więc trudno powiedzieć z całą pewnością, co się może wydarzyć w tym czasie na niedalekim zachodzie.

Plamy mogą zwiększać aktywność nawet przed pozycją na wprost Ziemi.

 


Plama słoneczna 3413

Zwróćcie uwagę na ciekawy wzrost aktywności plamy 3413, która wygenerowała nam silna rozbłyski klasy M1.0, M1.2, M3.4, M1.1 i bardzo silny M6.0. Na szczęście rozbłyski były od 71 do 98 stopnia zachodniego, więc w naszą stronę nic nie poleciało.

 

Dobowe przesunięcia plam słonecznych

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej, na której mamy większość plam, fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę).

 

Aktywność Słońca od początku 2023 roku

 

Aktywność Słońca od początku 25. cyklu słonecznego z uśrednieniem miesięcznym

W uśrednieniu dobowym

 

Źródło: LosyZiemi.pl