Od wschodu zbliża się kolejna groźnie wyglądająca plama słoneczna o numerze 2978, która już w sobotę 2 kwietnia znajdzie się w pozycji niebezpiecznej w przypadku rozbłysku z koronalnym wyrzutem masy (CME).

Plama aktualnie nie znajduje się bezpośrednio w oddziaływaniu strefy magnetycznej, która znajdowała się na północnym-wschodzie, ale przez to oddziaływanie stała się tak duża. Jak na razie jest stabilna, ale w trakcie pisania tej informacji z okolic plamy wystąpił wyrzut plazmy, bez rozbłysku, co widać na samym końcu poniższego filmu.

Pod plamą zaczynają się tworzyć nowe struktury.

 


Aktualizacja: 2:40

Nie wiadomo jeszcze gdzie ta plazma poleciała, ale dość groźnie to wygląda od strony satelity STEREO-Ahead (30 stopni na wschód).

Zielona strzałka pokazuje ekliptykę.

Rano będą zdjęcia z satelity SOHO, wtedy będzie można więcej powiedzieć. W tej chwili (0:40 UTC) zdjęcia z SOHO są tylko do 19:29 UTC, a bez obrazu z tej satelity nie określimy wektora wyrzutu, a on jest bardzo ważny. Jak widać na powyższym zdjęciu, duża gęstość plazmy poleciała równolegle do ekliptyki, a to jest zła wiadomość.

 


 

Aktualizacja: 3:10

Wygląda na to, że plazma poleciała na wschód. Rano będzie więcej wiadomo. NASA da swoją prognozę.

SDO i SOHO, od strony Ziemi


Aktualizacja: 2 kwietnia, 0:50

Z dostępnych zdjęć z SOHO udało się poskładać taki film. Plazma poleciała na wschód.


 

Poniżej siatka dla przesunięć dobowych

Numeracja plam

Poniżej filmy z ostatnich dwóch dni

 

Aktywność odchodzącej plamy 2975, która od 28 marca wygenerowała kilka silnych rozbłysków

W środę 30 marca o 19:37 polskiego czasu plama wygenerowała bardzo silny rozbłysk klasy X1.39, plazma poleciała w kierunku Ziemi.
Więcej informacji.

W czwartek 31 marca o 20:35 plama wygenerowała bardzo silny rozbłysk klasy M9.74, czyli bardzo niewiele brakowało do klasy X, co widać powyżej.

Ostatnie 2 dni na filmach

 

 

Źródło: LosyZiemi.pl