Światowe zasoby złota zwiększyły się w październiku 2020 roku do ponad 35 tysięcy ton – wynika z najnowszego raportu World Gold Council. Za wzrost odpowiadają niemalże całkowicie państwa azjatyckie.
Według danych przesłanych do Międzynarodowego Funduszu Walutowego przez banki centralne, w październiku światowe rezerwy złota wzrosły o 22,8 tony. Za wzrost odpowiadało, niemalże całkowicie, pięć państw: Uzbekistan (dodatkowe 8 ton), Turcja (7 ton), Zjednoczone Emiraty Arabskie (6 ton), Katar (2 tony) i Indie (2 tony).
Największe zasoby złota
Zgodnie ze stanem na październik 2020 roku, największe zasoby złota posiadały Stany Zjednoczone. Ponad osiem tysięcy ton kruszcu stanowiło 79,3 proc. rezerw tego państwa. Podium uzupełniły Niemcy (3 362,4 ton, 76,5 proc.) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2 814,0 ton).
Nasz kraj znalazł się na 23. miejscu z zasobami złota na poziomie 228,7 ton, co stanowiło 9,7 proc. krajowych rezerw. Tuż za nami znalazły się takie kraje jak Belgia, Filipiny, czy Algieria.
Jeśli dobrze wiec liczę (choć to raczej szacunki zawsze), to na człowieka-obywatela świata przypada jakieś 4,6 grama złota.
Ciekawe jak to wypada z tym co jest w rękach prywatnych (bo wg mnie cały czas ludzie złoto miewają – i jest to słuszne).